Instytucja usiłowania nieudolnego - kontrowersje i interpretacje
Dlaczego przestępstwo, które z definicji nie mogło się dokonać, wciąż może prowadzić do odpowiedzialności karnej? Gdzie przebiega granica między „usiłowaniem udolnym” a „nieudolnym”? Czy brak przedmiotu przestępstwa wyklucza karalność czynu?
Na te pytania odpowiada aspirant Paweł Lelit z Zakładu Prawa i Kryminalistyki Szkoły Policji w Pile w artykule poświęconym złożonej instytucji usiłowania nieudolnego, ujętej w art. 13 § 2 kodeksu karnego.
Autor analizuje jedno z najbardziej dyskusyjnych zagadnień prawa karnego - kiedy dochodzi do sytuacji, w której zamiar przestępczy nie może się zrealizować z powodów obiektywnych, ale sprawca nie ma tej świadomości. Szczególną uwagę poświęcono rozbieżnościom w interpretacji tzw. braku przedmiotu nadającego się do popełnienia na nim czynu zabronionego - kluczowego, a zarazem niejednoznacznego pojęcia budzącego spory w orzecznictwie i doktrynie.
Jeśli interesujesz się prawem karnym, wykładnią przepisów, czy szukasz opracowania do celów edukacyjnych, ten artykuł to pozycja obowiązkowa.