Aspekty prawne kwalifikowanych typów przestępstwa zabójstwa
Zabójstwo stanowi zamach na życie drugiej jednostki ludzkiej i niesie ze sobą nieodwracalne skutki, w postaci utraty życia. Nie ulega wątpliwości, że życie ludzkie jest najwyższym dobrem, dlatego też jest wartością nadrzędną w hierarchii dóbr chronionych przez prawo karne.
Nawiązując do problematyki ochrony życia w polskim prawie karnym szkolna biblioteka wzbogaciła swój księgozbiór o kolejny numer „Przeglądu Policyjnego” (nr 2(126)/17), w którym został opublikowany m.in. artykuł współautorstwa podinsp. Krzysztofa Sawickiego – wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły Policji w Pile oraz nadkom. dr. Pawła Łabuza - eksperta Zarządu CBŚP w Rzeszowie pt. „Aspekty prawne kwalifikowanych typów przestępstwa zabójstwa – doktryna i orzecznictwo”.
Przedmiotowy artykuł jest kontynuacją opracowań związanych z problematyką przestępstwa zabójstwa, opublikowanych w „Kwartalniku Prawno-Kryminalistycznym” Szkoły Policji w Pile. Pierwszy artykuł związany ze wspomnianą tematyką autorstwa podinsp. Krzysztofa Sawickiego ukazał się w numerze 4(21)2014 pt. „Prawo do życia jednostki i jego ochrona w świetle wybranych aktów prawnych”. Kolejny, pt. „Typ podstawowy zabójstwa aspekt prawno-kryminalistyczny”, został opublikowany w numerze 3(24)2015 współautorstwa podinsp. Krzysztofa Sawickiego i podkom. Jolanty Kamińskiej - wykładowcy Zakładu Służby Kryminalnej.
Najnowszy artykuł dotyczący aspektów prawnych typów kwalifikowanych przestępstwa zabójstwa jest ostatnim z serii poświęconej tematyce przestępstwa zabójstwa i jest przede wszystkim przeznaczony dla praktyków (funkcjonariuszy Policji, prokuratorów, sędziów, adwokatów) oraz studentów na kierunkach prawo i bezpieczeństwo wewnętrzne.
Leszek Koźmiński