Świadek w postępowaniu przygotowawczym
Adriana Niemczuk-Gorgoń
Obszerna, blisko 150-stronicowa, publikacja autorstwa nadkom. Adriany Niemczuk-Gorgoń, zatytułowana „Świadek w postępowaniu przygotowawczym” uzupełnia pomoce dydaktyczne wykorzystywane podczas realizacji zajęć na kursach specjalistycznych dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze i operacyjno-rozpoznawcze.
Celem publikacji jest zapoznanie funkcjonariuszy Policji z rozdziałem 21 kodeksu postępowania karnego oraz innymi przepisami wspomnianego kodeksu, innych ustaw, rozporządzeń, wytycznych KGP, z którymi łączy się merytorycznie problematyka zeznań świadka.
W publikacji, składającej się z dziewięciu rozdziałów omówiony został uczestnik procesu karnego, będący najczęściej występującym w nim źródłem dowodowym. Zeznania świadka częstokroć przesądzają o przebiegu i wynikach postępowania karnego, w tym jego przygotowawczej fazy. W pracy przedstawiono prawa i obowiązki świadka, omówiono środki i instytucje prawne chroniące go, zarówno jako osobę, jak i jego dane osobowe. Zaprezentowano zakazy dowodowe związane z uzyskiwaniem zeznań od świadka. Jedną z części publikacji poświęcono doręczeniom. W niezbędnym zakresie zaprezentowano środki służące dyscyplinowaniu świadka. Kolejne części poświęcono samej czynności procesowej – przesłuchaniu i ocenie wiarygodności zeznań. Pracę kończy rozdział omawiający etykę zawodową policjanta w kontekście kontaktu ze świadkiem.
W publikacji zamieszczono liczne przypisy odnoszące się do aktów prawnych regulujących dane zagadnienie, a także do orzecznictwa lub źródeł literatury. Stan prawny zamieszczonych w publikacji materiałów został określony na listopad 2021 roku.