Zespół muzyczny AVANS BLUES

Historia Avans Blues w pigułce

Zespół muzyczny AVANS BLUES ( początkowo AWANS) działa przy Szkole Policji w Pile od 2000 r.

Twórcą, pomysłodawcą i opiekunem szkolnego zespołu muzycznego był ówczesny wykładowca kryminalistyki, a dziś podinsp. w st. spocz. Zbigniew Siedłowski. Od początku jego twórca był przekonany, że powinni tworzyć go słuchacze. Największym wydarzeniem w życiu zespołu był wystąp w lipcu 2004 r. na Placu Zamkowym w Warszawie z okazji Świętą Policji, którego Szkoła Policji w Pile była gospodarzem. Od razu zdobył uznanie publiczności, a po występie pozował do wspólnych fotografii. Oprócz tego zespół wystąpił również w Pile na Placu Staszica z okazji 50-lecia Szkoły Policji w Pile. Uwieńczeniem tego występu było odebranie certyfikatu uczestnictwa w warsztatach muzycznych, organizowanych dla zespołów uczestniczących w tej imprezie. Podczas wielu lat działania zespołu przez jego skład przewinęło się dziesiątki muzyków. Podinsp. Zbigniew Siedłowski opiekował się zespołem do kwietnia 2007 roku, kiedy to przeszedł na zasłużoną emeryturę.

Jego funkcje przejął kolega, wykładowca z zakładu kryminalnego – i specjalista od pracy operacyjnej, ówczesny nadkom. Jacek Słoński, grający na perkusji . Wkrótce do podinsp. Jacka Słońskiego dołączył wykładowca prewencji – kom. Tomasz Ratajczak (kreatywny i zdolny gitarzysta, wielbiciel „Beatlesów” oraz bluesa). Od początku kibicowała im, dobry duch zespołu, po trosze menager, fotograf i autorka artykułów o zespole – szkolna animatorka kultury  ŚP.  Pani Anna Fons. Wraz z rozpoczęciem każdego nowego kursu, przeprowadzano poszukiwania nowych muzycznych talentów i nabór do zespołu.

 Na jakiś czas ze względów osobistych z opieki nad zespołem zrezygnował podinsp. Jacek Słoński, przekazując go p. Annie Fons, która nawiązała współpracę z dyrygentem Chóru „Halka’ z Regionalnego Centrum Kultury „Fabryka Emocji” w Pile, nauczycielem muzyki, instruktorem emisji głosu, nauki śpiewu w jednej osobie

p. Przemysławem Wojnarowskim, który pracując, jako wolontariusz wspomógł zespół swoją wiedzą i doświadczeniem.

Rok 2014 to przełomowa data w historii zespołu. Zespół rozpoczął pracę w nowej formule. Powrócili podinsp. Jacek Słoński oraz podinsp. Tomasz Ratajczak, a także dołączył nadkom. Paweł Holeksa. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć muzycznych tego okresu był koncert z okazji 60-lecia Szkoły Policji w Pile, który Avans Blues dał na placu Staszica w Pile. Wystąpiła wówczas z zespołem wokalistka pilskiej formacji Folk Machina – p. Sylwia Palińska.

 

Początkowo w czwórkę, a po odejściu z zespołu p. Przemysława Wojnarowskiego jako trio zespół skoncentrował się na graniu bluesa w jego ostrzejszej, teksańskiej odmianie. Muzycy zagrali wiele koncertów wykonując covery takich twórców jak ZZ TOP, Lance Lopez czy Stevie Ray Vaughn.  Z ciekawszych miejsc, gdzie występował AVANS BLUES wypada wspomnieć „Blues nad Piławą”, Amfiteatr w Ustroniu Morskim, Regionalne Centrum Kultury ,promenadę w Darłówku, czy też RCK „Fabryka Emocji” w Pile. Z czasem granie coverów zeszło na plan dalszy, a muzycy zajęli się komponowaniem własnych utworów oraz nowymi aranżacjami standardów bluesowych. Warto nadmienić, iż zespół zapraszał do współpracy inne osoby.

 Wielokrotnie występowała z zespołem jako wokalistka p. Magdalena Koźbiał – pracownik sekcji żywnościowej Szkoły Policji w Pile. W nowej postaci Avans Blues występowali też słuchacze wzbogacając brzmienie grupy o dodatkowe gitary i instrumenty dęte.

Zespół mocno zaangażował się w przedsięwzięcia o charakterze charytatywnym występując na rzecz osób chorych i potrzebujących pomocy, co zawsze cieszyło się dużym zainteresowaniem. Policyjni muzycy mają rozległe plany na przyszłość, ale na razie nie zapeszajmy…

Zespół tworzą:

podinsp. Paweł  Holeksa

      Pochodzi z Kalisza, gdzie ukończył Państwową Szkołę Muzyczną i Uniwersytet Adama Mickiewicza na kierunku wychowanie muzyczne w klasie fortepianu i gitary. Już od czasu nauki w Szkole Muzycznej angażował się w rozmaite projekty muzyczne i teatralne, wykorzystując nabyte umiejętności wokalne, aranżacyjne czy kompozytorskie. Podczas studiów koncertował wspólnie z Kaliskim Akademickim Chórem "Polifonia". Z tamtego okresu pochodzi nagrana płyta kolęd i pastorałek. Występował jako klawiszowiec, gitarzysta, basista, wokalista w wielu lokalnych zespołach muzycznych. Pracując w kaliskim Domu Kultury był opiekunem artystycznym zespołu muzycznego oraz prowadził zajęcia nauki gry na gitarze.  Interesuje go każdy gatunek muzyki, który ujmuje tekstem, harmonią, aranżacją czy prostotą z głębokim przesłaniem. Lubi muzykę poważną, jazz, blues, pop, reagge, muzykę latynoską. Obecnie doskonali swoje umiejętności wokalno-instrumentalne będąc jednym z muzyków zespołu Avans Blues i gry na gitarze basowej wzorując się na takich sławach jak Victor Wooten, Sting, Billy Sheehan z Mr Big czy Piotr Żaczek z Poluzjantów. Uwielbia słuchać i grać Poluzjantów, Anię Szarmach, Mietka Szcześniaka, Anię Marię Jopek, Monikę Kuszyńską. W realizowane muzyczne projekty wkłada dużo serca i poświęcenia. To wokalista i basista zespołu, a także główny aranżer utworów. Na co dzień wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej.

podinsp. Tomasz  Ratajczak

       Muzyk o szerokim wachlarzu możliwości. Doświadczenie zdobywał grając w kapelach rockowych jako basista (1990-94 grupa: „Na Katzu”) oraz gitarzysta i gitarzysta basowy w zespołach Awans i MenoMosso. Dziś jest także niezastąpiony jako gitarzysta solowy w formacji blues rockowej „Avans Blues”. Wielość stosowanych technik gitarowych, doskonała pamięć muzyczna, znajomość skal oraz ogromna wyobraźnia muzyczna stanowi o wartości tego muzyka. Od urodzenia fan The Beatles, silny wpływ wywarły na niego zespoły takie jak Led Zeppelin czy Deep Purple a także bluesowe sławy: Hendrix, Walter Trout i Coco Montoya. Mimo samokształcenia muzycznego przykład doskonałej techniki. W wolnym czasie namiętnie słucha teksańskiego bluesa w postaci nagrań Stevie Ray Vaughana, Lanca Lopeza i oczywiście ZZ Top. Jest wykładowcą w Zakładzie Prewencji
i Technik Interwencyjnych.

podinsp. Jacek Słoński

      Grę na perkusji rozpoczął w szkole podstawowej. Kończąc klasę piątą posiadał już niezbędne umiejętności oraz potrzebny do tego talent. Przez następne lata był perkusistą w zespołach dziecięcych, okres młodzieńczy to współpraca z wieloma zespołami rockowymi. Swoje zamiłowanie realizuje po latach. Od lat inspiruje się wielkimi perkusistami takimi jak: Steward Copeland, Simon Philips czy Cozy Powell. Słucha różnej muzyki, ale od lat jest wiernym fanem Boba Dylana oraz portugalskiej muzyki fado. Jako artysta jest dobrym duchem zespołu, cechuje się duża elastycznością oraz wielowymiarowością grania. W zespole Avans Blues jest także odpowiedzialny za stronę organizacyjną koncertów i imprez z udziałem zespołu. Na co dzień kieruje Sekcją Prezydialną Szkoły Policji w Pile.

 • 2001 Pierwszy skład
 • 2001 Koncert na festynie szkolnym
 • 2002 Drugi skład zespołu
 • Kolejny skład zespołu
 • 2003 Spotkanie insp. Grzegorza Jacha z zespołem
 • 2005 Koncert
 • 2006 Mikołajkowe granie
 • 2007 Koncert na pożegnanie kursu
 • AVANS #25
 • 2008 Zespół w dwuosobowym składzie
 • 2008 Awans nagrywa piosenkę "Lupo"
 • 2008 Koncert w "Tarczy"
 • 2008 Koncert w PDK
 • 2009 Koncert
 • 2011 Koncert na Turnieju Klas Policyjnych
 • 2012 Najliczniejszy skład zespołu
 • 2012 Koncert
 • 2015 Koncert na MotoParty
 • 2015 Koncert
 • 2016 Koncert
 • 2017 Koncert charytatywny w RCK
Powrót na górę strony