Odprawa Naczelników Wydziałów Poszukiwań i Identyfikacji Osób w Szkole Policji w Pile
W dniach 23-25 kwietnia 2025 roku w Szkole Policji w Pile odbyła się odprawa Naczelników Wydziałów Poszukiwań i Identyfikacji Osób Komend Wojewódzkich oraz Komendy Stołecznej Policji. Spotkanie zostało zorganizowane przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji przy współpracy ze Szkołą Policji w Pile.
Rozpoczęcia odprawy i powitania przybyłych gości dokonał insp. Konrad Krakowiak Zastępca Dyrektora Biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji oraz Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile insp. Marcin Sapun. Na spotkaniu obecny był również Naczelnik Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób Biura Kryminalnego KGP kom. Robert Piasecki wraz z Zastępcą kom. Katarzyną Boszko.
Przez trzy dni naczelnicy komórek zajmujących się prowadzeniem poszukiwań i identyfikacji osób wraz z koordynatorami, omawiali zagadnienia związane z prowadzeniem poszukiwań osób zaginionych oraz ukrywających się przed organami ścigania. Szczególną uwagę poświęcono analizie konkretnych przypadków zaginięć, co umożliwiło wymianę doświadczeń i wspólne wypracowanie wniosków. Uczestnicy spotkania omówili także aktualnie realizowane projekty w ramach funduszy europejskich oraz projekty nowych przepisów i obszar planowanych zmian w zakresie poszukiwań osób.
Z ramienia Szkoły Policji w Pile w odprawie uczestniczyli również: Kierownik Zakładu Kryminalnego mł. insp. Marzena Brzozowska wraz z Zastępcą podinsp. Jolantą Kamińską oraz wykładowcą asp. Dawidem Zawadą. Mł. insp. Marzena Brzozowska przedstawiła założenia programu nauczania na kursie specjalistycznym dotyczącym wykonywania wybranych czynności w obszarze poszukiwań osób zaginionych, który to kurs jest realizowany w naszej Szkole, a jego program ma zostać rozszerzony.
Podczas spotkania omówiono również zagadnienia dotyczące międzynarodowej współpracy w zakresie poszukiwań najbardziej niebezpiecznych przestępców, prowadzonej w ramach działań sieci ENFAST (European Network of Fugitive Active Search Teams).
Ponadto w trakcie odprawy omówiono kampanię społeczną #JestemTuCZEKAM, której celem jest zwrócenie uwagi na problem zaginięć seniorów oraz edukacja społeczeństwa w zakresie zapobiegania takim sytuacjom. Kampania została przygotowana przez Polską Policję we współpracy z Fundacją ITAKA, Biurem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Stowarzyszeniem Alzheimer Polska.
Tego rodzaju odprawy są niezwykle istotne dla doskonalenia metod pracy oraz wymiany doświadczeń między jednostkami Policji z całego kraju. Pozwalają na zaktualizowanie procedur i dostosowanie działań do zmieniających się realiów.