Warsztaty szkoleniowe z zakresu zwalczania przestępczości w cyberprzestrzeni w Szkole Policji w Pile

W dniach 15–17 kwietnia 2025 roku na terenie Szkoły Policji w Pile odbyły się specjalistyczne warsztaty szkoleniowe poświęcone zwalczaniu przestępczości w cyberprzestrzeni. Inicjatorem przedsięwzięcia był Zakład Kryminalny Szkoły Policji w Pile, kierowany przez mł. insp. Marzenę Brzozowską. W organizację wydarzenia włączyły się również Biuro Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji z reprezentantem podinsp. Przemysławem Rejczakiem oraz Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd w Poznaniu z mł. insp. Krystiana Piekarskiego na czele.

Pierwszego dnia po oficjalnym otwarciu warsztatów z udziałem Zastępcy Komendanta ds.  Dydaktycznych Szkoły Policji w Pile insp. Marcina Sapuna, rozpoczęła się część teoretyczna przedsięwzięcia. W trakcie panelu wykładów, realizowanego również przy zaangażowaniu wykładowców Zakładu Kryminalnego podinsp. Romualda Cieciury oraz podkom. Tomasza Kłysa, omówiono podstawy technologii Blockchain oraz zagadnienia związane z audytem systemu zarządzania bezpieczeństwem informacji.

 

Specjaliści z Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości w Poznaniu przybliżyli uczestnikom metody pozyskiwania i analizy danych, procedury ujawniania oraz zabezpieczania portfeli kryptowalutowych, a także zaprezentowali wprowadzenie do metodologii wykorzystania białego wywiadu (OSINT).

 

Kolejne dwa dni warsztatów miały charakter praktyczny. W pracowni komputerowej uczestnicy doskonalili swoje umiejętności z zakresu analizy przepływów kryptowaluty Bitcoin, pracując na wybranych przykładach z wykorzystaniem narzędzia BIGData. Zdobyte kompetencje w zakresie przetwarzania i analizy dużych zbiorów danych znacząco wpłyną na skuteczność działań operacyjnych podejmowanych wobec współczesnych zagrożeń w cyberprzestrzeni.

 

Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich osób zaangażowanych w organizację wydarzenia, w szczególności: Komendantowi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości nadinsp. Adamowi Cieślakowi, Dyrektorowi Biura Wywiadu i Informacji Kryminalnych Komendy Głównej Policji insp. Karolowi Stojakowi, Naczelnikowi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości Zarząd  w Poznaniu mł. insp. Krystianowi Piekarskiemu oraz Kierownictwu Zakładu Kryminalnego Szkoły Policji w Pile: mł. insp. Marzenie Brzozowskiej oraz podinsp. Jolancie Kamińskiej.

 

Dziękujemy również uczestnikom za aktywny udział i zaangażowanie, które stanowią fundament sukcesu tego rodzaju inicjatyw.

Powrót na górę strony