Kurs specjalistyczny z zakresu metodyki nauczania i prowadzenia lokalnego doskonalenia zawodowego
W dniach 3-14 lutego 2025 r. w Szkole Policji w Pile zrealizowano kurs specjalistyczny dotyczący metodyki nauczania i prowadzenia lokalnego doskonalenia zawodowego. W szkoleniu wzięło udział 11 funkcjonariuszy Policji, reprezentujących Akademię Policji w Szczytnie, Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Ośrodek Szkolenia Policji w Sieradzu, Komendy Wojewódzkie Policji we Wrocławiu oraz w Lublinie.
Głównym celem szkolenia było przygotowanie nauczycieli policyjnych do realizacji zadań dydaktycznych w jednostkach szkoleniowych Policji oraz funkcjonariuszy prowadzących lokalne doskonalenie zawodowe w swoich jednostkach organizacyjnych.
Zakres tematyczny kursu obejmował szerokie spektrum zagadnień istotnych dla pracy dydaktycznej, takich jak: komunikacja interpersonalna w procesie dydaktycznym, zarządzanie emocjami i stresem w nauczaniu, praca z grupą szkoleniową, wybrane zagadnienia z etyki zawodowej, formułowanie i zastosowanie celów kształcenia, metody nauczania i ogniwa procesu kształcenia, zasady oceniania i narzędzia oceny, elektroniczne kształcenie na odległość oraz doskonalenie praktycznych umiejętności zawodowych.
W trakcie kursu każdy z uczestników miał możliwość przeprowadzenia dwóch jednostek lekcyjnych, bazując na wcześniej przygotowanych konspektach. Słuchacze mieli za zadanie przeprowadzić zajęcia z dowolnie wybranego tematu, lecz nie miał być on związany z codziennymi obowiązkami zawodowymi. Taki wybór pozwalał na skupienie się na kompetencjach metodycznych i jakości dydaktycznej prowadzonych zajęć. Wybory były następujące:
- Metodyka sporządzania szkicu miejsc zdarzenia drogowego,
- Zdrada w związku – aspekty społeczne, prawne i psychologiczne,
- Rany powstałe w wyniku postrzału,
- Zasady bezpieczeństwa BLOS,
- Zasady przyjęcia na stanowisko dydaktyczne w Akademii Policji w Szczytnie,
- Podstawy gry w pokera, odmiana Teksax Holde’em,
- Zasady gry karcianej „3,5,8”,
- Przydomowa hodowla kur w Polsce,
- Funkcjonowanie Rodzinnych Ogródków Działkowych w Polsce,
- Pełnienie służby w PDOZ w kontekście wydarzeń nadzwyczajnych,
- Szkolenie z zakresu użytkowania wind osobowych.
Szkolenie prowadzili nauczyciele naszej Szkoły: kom. Przemysław Wypuść oraz asp. Dawid Dudkiewicz z Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia Szkoły Policji w Pile. Dzięki ich profesjonalnemu wsparciu i doświadczeniu uczestnicy skutecznie przyswoili przekazywaną wiedzę oraz umiejętności dydaktyczne. Podczas podsumowania kursu podkreślono wysoki poziom przeprowadzonych przez uczestników zajęć, co potwierdziło, że czas trwania szkolenia został optymalnie wykorzystany. Funkcjonariusze opuszczali Szkołę z solidnym przygotowaniem, które z pewnością znajdzie zastosowanie w ich codziennej pracy dydaktycznej.
Szkolenie w Szkole Policji w Pile po raz kolejny dowiodło swojej wysokiej jakości, wspierając rozwój kompetencji funkcjonariuszy na polu dydaktyki i doskonalenia zawodowego.