Zajęcia z biegłym sądowym z zakresu pożarnictwa

W charakterze prelegenta gościł w Szkole Policji w Pile Tomasz Wiśniewski - biegły sądowy w dziedzinie pożarnictwa, który od 20 lat czynnie prowadzi dochodzenia w zakresie ustalania przyczyn powstania pożarów. Swoją wiedzą i doświadczeniem podzielił się podczas zajęć na kursie specjalistycznym dla techników kryminalistyki.

Na miejscu pożarów działają różne służby, swoje zadania mają m. in. strażacy, ratownicy medyczni, ale również policjanci, którzy zabezpieczają teren, kierują ruchem, ewakuują ludzi czy ustalają przyczyny pożaru. Podczas tego ostatniego etapu współpracują ze sobą biegli, strażacy i policjanci, aby ustalić, czy pożar nie był wynikiem podpalenia. Jak rozpocząć zbieranie dowód, gdzie ich szukać opowiadał podczas zajęć z policjantami kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki, biegły sądowy z zakresu pożarnictwa st. bryg. Tomasz Wiśniewski, na co dzień pełniący służbę, jako Zastępca Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Pan Tomasz Wiśniewski ponadto jest Prezesem Polskiego Towarzystwa Ekspertów Dochodzeń Popożarowch (PTEDP), które jest stowarzyszeniem pożytku publicznego, współzałożycielem i ekspertem The European Network for Fire Investigation and Prevention (ENFIP), członkiem Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, rzeczoznawcą SITP w zakresie ustalania przyczyn pożarów oraz ekspertem Polskiej Izby Motoryzacji. Jako ekspert i badacz pożarów jest autorem wielu publikacji literatury branżowej kierowanej do społeczności pożarniczej jak również sądowo-prokuratorskiej, ubezpieczeniowej oraz medycyny sądowej.

Podczas wykładu zostały poruszone zagadnienia dotyczące metodologii oględzin miejsca pożaru, kwalifikacje czynu, jako przestępstwo lub wykroczenie oraz przyczyny pożarów pojazdów mechanicznych. Została zwrócona również uwaga na człowieka, jako ofiarę pożarów i dokonana analiza studium przypadków z praktyki zawodowej biegłego.

Spotkanie z Panem Tomaszem Wiśniewskim pozwoliło również na praktyczne poznanie podejścia do oględzin miejsca pożaru i poznanie takich śladów popożarowych, jak stożek ognia, wypalenie w źródle czy głębokość zwęgleń.

Dzięki zajęciom prowadzonym przez eksperta w dziedzinie pożarnictwa, słuchacze zyskali wiedzę zgodną z najnowszymi trendami, badaniami i technologiami. Dzięki doświadczeniu zawodowemu prelegenta mogli oprócz teorii, zobaczyć w jaki sposób wiedza jest wykorzystywana w realnych sytuacjach. Obecność biegłego sądowego w dziedzinie pożarnictwa jeszcze bardziej zwiększyła wartość szkolenia i lepiej przygotuje policjantów do pracy w zakresie ustalania i zabezpieczania dowód na miejscu pożarów.

 

Powrót na górę strony