Niepełnosprawność niewidoczna – jak do tego podejść?

Udzielenie pomocy osobom ze szczególnymi potrzebami w zakresie widzenia z uwzględnieniem jej praktycznych aspektów to temat szkolenia dla kadry i słuchaczy w Szkole Policji w Pile. Zajęcia poprowadziła pani Anna Dąbrowska z Komendy Głównej Policji.

Trudno jest oszacować konkretną liczbę osób z dysfunkcją wzroku. Główny Urząd Statystyczny posiada dane o 3 milionach osób w Polsce dotkniętych poważnymi schorzeniami wzroku. Warto dodać, że co 4 niepełnosprawność spowodowana jest znaczną dysfunkcją wzroku. Głównym powodem narastającej nieustannie skali zjawiska jest starzenie się społeczeństwa.

W dniach od 28 do 30 stycznia br. zostały zorganizowane warsztaty dla słuchaczy oraz kadry Szkoły Policji w Pile, których celem było pogłębienie wiedzy i umiejętności policjantów w kontakcie z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi. Podczas zajęć zostały przedstawione przepisy dotyczące praw osób ze szczególnymi potrzebami oraz podkreślona właściwa komunikacja policjantów z tymi osobami podczas wykonywania czynności służbowych.

Prowadząca zajęcia Anna Dąbrowska, ekspert w Gabinecie Komendanta Głównego Policji przybliżyła uczestnikom kwestie dotyczące postępowania z osobami niewidomymi lub niedowidzącymi podczas wykonywania z nimi czynności służbowych takich, jak na przykład przesłuchanie. Wspomniała o tak istotnych elementach, jak odpowiednio czytelne formularze pouczeń czy też wielkość czcionki na podpisywanym protokole. Szczególną uwagę zwróciła jednak na to, by funkcjonariusz Policji w trakcie rozmowy z zainteresowanym komunikował się bezpośrednio z osobą ze szczególnymi potrzebami, a nie za pośrednictwem jego asystenta czy opiekuna. Zaznaczyła również, że dla osób z zaburzeniami wzroku naturalnym zwrotem jest: „Do widzenia”, „Do zobaczenia” czy „Zobaczymy, co da się zrobić” i policjanci nie muszą się obawiać ich wypowiedzenia.

W części praktycznej warsztatów uczestnicy mogli dowiedzieć się jak wygląda postrzeganie otoczenia przez osoby z różnym stopniem dysfunkcji wzroku, jak ważne jest na przykład oznaczenie pierwszego i ostatniego stopnia schodów kontrastowymi kolorami oraz jaką rolę pełnią w ciągach pieszych specjalnie karbowane lub ryflowane płytki chodnikowe. Uczestnicy spotkania mogli założyć specjalne okulary imitujące różne choroby oczu.

Pani Anna Dąbrowska podkreślała również znaczenie postawy etycznej policjantów, która ma niewątpliwie istotny wpływ na postrzeganie ich wizerunku, jak i całej Policji jako formacji. Uczestnicy szkolenia uzyskali istotne informacje praktyczne, które ułatwiają i uwrażliwią policjantów w komunikowaniu się z osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim przy pomocy białej laski, a w szczególności z osobą niepełnosprawną, która na pierwszy rzut oka na taką nie wygląda.

Szkolenie cieszyło się dużym zainteresowaniem ze strony słuchaczy i kadry Szkoły Policji w Pile, a zdobyta wiedza będzie wykorzystywana przez policjantów w relacjach z osobami ze szczególnymi potrzebami w codziennej służbie.

Powrót na górę strony