Szkolenie specjalistyczne z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania tego procederu

Istota przestępstwa prania pieniędzy, metody działania sprawców, system przeciwdziałania praniu pieniędzy, to tylko niektóre zagadnienia realizowane na szkoleniu specjalistycznym z zakresu przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i zwalczania tego procederu. Przedsięwzięcie zrealizowane zostało przez wykładowców z Zakładu Prawa i Kryminalistyki oraz Zakładu Kryminalnego. Zaproszenie do udziału w przedsięwzięciu przyjęli eksperci w przedmiotowej tematyce.

W Szkole Policji w Pile odbyła się pierwsza w tym roku edycja szkolenia specjalistycznego z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy i zwalczania tego procederu. Biorący udział w kursie policjanci, na co dzień realizujący zagadnienia w pionie kryminalnym, doskonalili swoje umiejętności z zakresu m.in. metod działania sprawców, czy systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy. Szkolenie prowadzili nauczyciele policyjni: podkom. Joanna Buda z Zakładu Prawa i Kryminalistyki oraz mł. asp. Szymon Stromczyński z Zakładu Kryminalnego.

W szkoleniu udział wzięli zaproszeni goście. Naczelnik Wydziału Współpracy Krajowej Departamentu Informacji Finansowej Pan Wojciech Ryżowski, który scharakteryzował system przeciwdziałania praniu pieniędzy w Polsce, przybliżył zadania i efekty działalności Generalnego Inspektora Informacji Finansowej oraz podkreślił możliwości współpracy z Policją.

Swoją wiedzą oraz szerokim doświadczeniem w przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i zwalczaniu tego procederu podzielił się ze słuchaczami mł. asp. Sebastian Banasik - Kierownik Drugiego Referatu Kontroli Celno – Skarbowej i Zwalczania Wyłudzeń Skarbowych Wielkopolskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Poznaniu. Funkcjonariusz odniósł się m.in. do metod działania sprawców tego procederu oraz źródeł dowodowych, które mają ogromne znaczenie przy ustalaniu składników majątkowych przestępców. W oparciu o doświadczenia z praktyki zawodowej wskazał również jak wygląda ujawnienie przestępstw w obszarze ceł i podatków w obrocie gospodarczym.

Powrót na górę strony