Eksperci w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy

Pod koniec grudnia 2024 roku w Szkole Policji w Pile odbyła się trzecia w tym roku edycja kursu specjalistycznego z zakresu przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz zwalczania tego procederu. W ramach kursu uczestnicy mieli możliwość wysłuchania wykładów wybitnych ekspertów.

Jednym z prelegentów był Wojciech Ryżowski, Naczelnik Wydziału Współpracy Krajowej Departamentu Informacji Finansowej. W swojej prezentacji przedstawił system przeciwdziałania praniu pieniędzy w Polsce, zadania oraz osiągnięcia Generalnego Inspektora Informacji Finansowej (GIIF). Podkreślił także możliwości współpracy Policji z GIIF w walce z tym procederem.

Drugim prelegentem był dr Jarosław Olejarz, doktor nauk prawnych, radca prawny i biegły sądowy przy Sądzie Okręgowym w Katowicach. W swoim wykładzie omówił przepisy międzynarodowe dotyczące przeciwdziałania praniu pieniędzy, genezę tego zjawiska w Polsce, a także czynniki sprzyjające jego występowaniu na poziomie krajowym i międzynarodowym. Dokonał szczegółowej analizy art. 299 Kodeksu karnego, opisał fazy i metody prania pieniędzy oraz przedstawił skalę i źródła tego procederu.

Swoją wiedzą i doświadczeniem w zwalczaniu prania pieniędzy podzielił się również mł. asp. Sebastian Banasik, Kierownik Drugiego Referatu Kontroli Celno-Skarbowej i Zwalczania Wyłudzeń Skarbowych Wielkopolskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Poznaniu. W swoim wystąpieniu skupił się na metodach działania sprawców oraz źródłach dowodowych niezbędnych do identyfikacji składników majątkowych przestępców. Przybliżył również praktyczne aspekty wykrywania przestępstw w obszarze ceł i podatków w obrocie gospodarczym.

Kurs ten był okazją do poszerzenia wiedzy uczestników oraz zacieśnienia współpracy między instytucjami zajmującymi się zwalczaniem prania pieniędzy w Polsce.

 

 

ŁW/MP

Powrót na górę strony