Szkolenie dla liderów Archiwów X – doświadczenie i wiedza w służbie nauki i praktyki

W drugiej połowie listopada br. podinsp. Zbigniew Bogusz, starszy wykładowca Zakładu Prawa i Kryminalistyki, uczestniczył w prestiżowym szkoleniu zorganizowanym przez Biuro Kryminalne Komendy Głównej Policji. Wydarzenie, którego tematem było Doskonalenie metodyki w zakresie prowadzenia czynności analitycznych i procesowych w postępowaniach przygotowawczych prowadzonych w policyjnych i prokuratorskich „Archiwach”, zgromadziło liderów sekcji ds. przestępstw niewykrytych z komend wojewódzkich i stołecznej Policji, a także ekspertów z różnych dziedzin.

W gronie prelegentów znaleźli się przedstawiciele: Komendy Głównej Policji, Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji, Departamentu Postępowania Przygotowawczego Prokuratury Krajowej, prokuratur okręgowych i rejonowych oraz uczelni wyższych, w tym Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. W wydarzeniu wzięli również udział biegli oraz specjaliści z zakresu genetyki, psychologii kryminalnej, medycyny sądowej, archeologii i technologii kryminalistycznych.

Szkolenie koncentrowało się na analizie metodologii stosowanej w sprawach Archiwum X, a także na współpracy Policji, prokuratury i środowisk naukowych w rozwiązywaniu spraw dotyczących zbrodni niewyjaśnionych, w szczególności zabójstw kwalifikowanych z art. 148 Kodeksu karnego.

Uczestnicy szkolenia mieli okazję omówić kluczowe kwestie związane z prowadzeniem postępowań w sprawach niewykrytych. Wśród tematów znalazły się m.in.: funkcjonowanie zespołów ds. przestępstw niewykrytych w jednostkach Policji, udział aplikantów Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w analizie spraw z kategorii Archiwum X, wykorzystanie nowoczesnych metod badawczych w ścisłej współpracy z jednostkami naukowymi, metodyka prowadzenia spraw tego rodzaju – zalety i ograniczenia, zastosowanie systemów informacyjnych w procesach wykrywczych i dowodowych, nowe technologie w badaniach genetycznych, profilowaniu psychologicznym i opiniowaniu medyczno-sądowym, czy techniki lokalizacji miejsc ukrycia zwłok oraz ich ograniczenia.

Szczególną uwagę poświęcono również praktycznym aspektom, takim jak wykorzystanie poligrafu czy technologii obrazowania 3D w analizach kryminalistycznych. W trakcie szkolenia przedstawiono szereg przykładów postępowań podjętych po latach, które zakończyły się wykryciem sprawców. Wspólne analizy przypadków przez policjantów i prokuratorów ukazały złożoność pracy nad sprawami niewykrytymi oraz wyzwania, jakie napotykają zespoły śledcze. Zdobyta podczas szkolenia wiedza i doświadczenia, w tym innowacyjne podejścia do prowadzenia postępowań, zostaną wykorzystane przez podinsp. Zbigniewa Bogusza w procesie dydaktycznym na kursach specjalistycznych realizowanych w Szkole Policji w Pile.

Szkolenie miało nie tylko wymiar praktyczny, ale również naukowy, podkreślając znaczenie interdyscyplinarnego podejścia w rozwiązywaniu spraw niewyjaśnionych. To doskonały przykład współpracy służb ścigania, prokuratury i nauki na rzecz doskonalenia metod wykrywczych i analitycznych.

 

 

ZB/MP

Powrót na górę strony