Przerwij ciszę…
W dniu Międzynarodowego Dnia Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci, w Auditorium Maximum Akademii Nauk Stosowanych w Pile odbyło się seminarium, które zgromadziło ekspertów z różnych dziedzin zaangażowanych w walkę z przemocą wobec najmłodszych. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Szkoły Policji w Pile, w tym Zastępca Komendanta Szkoły ds. Dydaktycznych mł. insp. Marcin Sapun oraz nauczyciele Zakładu Prawa i Kryminalistyki.
Jednym z prelegentów był podkom. Piotr Ratajczak, nauczyciel policyjny Zakładu Prawa i Kryminalistyki. Wygłosił referat pt. "Prawne aspekty przeciwdziałania przemocy domowej. Narzędzia i procedury wskazane w Ustawie antyprzemocowej i innych aktach prawnych". Jego wystąpienie spotkało się z dużym zainteresowaniem uczestników, podkom. Ratajczak szczegółowo omówił zarówno regulacje prawne, jak i praktyczne działania mające na celu ochronę ofiar przemocy, w tym dzieci.
Seminarium było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, wskazania najnowszych rozwiązań prawnych oraz promowania skutecznych metod przeciwdziałania przemocy wobec dzieci. Wydarzenie to wpisuje się w działania prowadzone w ramach kampanii społecznej "Dzieciństwo bez Przemocy", w którą zaangażowała się cała Polska Policja. Kampania ta ma na celu uwrażliwienie społeczeństwa na problem przemocy wobec najmłodszych oraz promowanie idei budowania świata, w którym każde dziecko może czuć się bezpieczne.
Udział przedstawicieli Szkoły Policji w Pile w tym wydarzeniu podkreśla ich zaangażowanie w działania na rzecz przeciwdziałania przemocy i ochrony praw dzieci. To również dowód na to, że policyjna edukacja i praktyka mogą odegrać kluczową rolę w budowaniu skutecznych mechanizmów przeciwdziałania przemocy. Współpraca pomiędzy instytucjami, ekspertami i społeczeństwem jest niezbędna, aby skutecznie walczyć z przemocą i zapewnić dzieciom bezpieczne warunki do rozwoju.
MP/MP