Polska Policja i technologie informatyczne wobec wyzwań cyberprzestępczości XXI wieku

Wczoraj rozpoczęła się konferencja naukowo-szkoleniowa pt. „Polska Policja i technologie informatyczne wobec wyzwań cyberprzestępczości XXI wieku”, która jest częścią obchodów 70-lecia Szkoły Policji w Pile. To istotne wydarzenie, organizowane we współpracy z Centralnym Biurem Zwalczania Cyberprzestępczości (CBZC), potrwa do piątku, 20 września.

W jej trakcie uczestnicy mają okazję pogłębić swoją wiedzę na temat nowoczesnych technologii oraz ich zastosowania w walce z cyberprzestępczością. Otwarcia konferencji dokonał Komendant Szkoły Policji w Pile, insp. dr Marek Ujazda, a także Zastępca Komendanta CBZC, mł. insp. Michał Zugaj.

W wydarzeniu biorą udział eksperci, funkcjonariusze Policji oraz przedstawiciele instytucji współpracujących z organami ścigania, którzy przez cztery dni będą omawiać kluczowe zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem. Wśród poruszanych tematów znajdują się kwestie kryptowalut, sztucznej inteligencji oraz współpracy międzynarodowej w zakresie zwalczania cyberprzestępczości.

W pierwszym dniu Konferencji, jednym z najbardziej oczekiwanych tematów była analiza kryptowalut, omówiona przez Wydział Wywiadu Kryminalnego CBZC, gdzie uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się więcej o metodach analizy transakcji opartych na technologii blockchain oraz wyzwaniach, jakie stawiają one przed organami ścigania. Znaczącym zagadnieniem była również rola sztucznej inteligencji w bezpieczeństwie państwa, które przedstawił Zakład Kryminalny Szkoły Policji w Pile. Podkom. Tomasz Kłys przybliżył możliwości wykorzystania AI w działaniach operacyjnych, a także wyzwania, jakie pojawiają się w cyberprzestrzeni. Nie zabrakło również tematu uczenia maszynowego i inżynierii danych, który omówił podinsp. Romuald Cieciura. W kontekście zwalczania cyberprzestępczości, przetwarzanie dużych zbiorów danych (BIGDATA) oraz wykorzystanie algorytmów uczenia maszynowego stanowi jedno z kluczowych narzędzi w śledztwach cyfrowych.

Ważną częścią konferencji była dyskusja na temat współpracy międzynarodowej w walce z cyberprzestępczością. Funkcjonariusze Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą BZPE KGP omówili zagadnienia związane z przestępstwami powiązanymi z kryptowalutami, a oficer łącznikowy Europolu J-CAT przeprowadzi wykład przybliżając tematykę narzędzi i technik wykorzystywanych przez międzynarodowe organy ścigania.

Konferencja ma również wymiar praktyczny. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w warsztatach z analizy kryptowalut prowadzonych przez Chainalysis, jednej z wiodących firm zajmujących się monitorowaniem transakcji blockchain. Wśród narzędzi technologicznych prezentowanych na konferencji znajdą się także rozwiązania wspierające dochodzenia, takie jak cyfrowy asystent oficera dochodzeniowo-śledczego, przedstawiony przez firmę Born Digital, oraz Copilot – sztuczna inteligencja zaprojektowana przez Microsoft Polska, pomagająca w zarządzaniu zadaniami i czasem.

Nie zabraknie również tematów związanych z bezpieczeństwem serwisów ogłoszeniowych, takich jak OLX czy Allegro, oraz współpracy z organami ścigania w tym zakresie.

Konferencja ma na celu nie tylko wymianę wiedzy i doświadczeń, ale również wypracowanie skutecznych strategii przeciwdziałania cyberprzestępczości, która stała się jednym z największych zagrożeń współczesnego świata. Dynamicznie zmieniający się krajobraz technologiczny sprawia, że Policja musi być przygotowana na różnorodne scenariusze, a dostęp do najnowszych narzędzi i technologii jest kluczowy w skutecznej walce z przestępcami działającymi w sieci. Wydarzenie, które zakończy się 20 września, stanowi ważny krok w rozwoju kompetencji polskiej Policji w zakresie nowoczesnych technologii i cyberbezpieczeństwa.

 

MP/MP

Powrót na górę strony