Zakończenie warsztatów szkoleniowych w Szkole Policji w Pile - Skuteczne zwalczanie korupcji i odzyskiwanie mienia
6 września 2024 roku zakończyły się trzydniowe warsztaty szkoleniowe w Szkole Policji w Pile, poświęcone praktycznym aspektom zwalczania korupcji oraz ustalania składników majątkowych. Organizatorem wydarzenia było Biuro Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji oraz Szkoła Policji w Pile. Warsztaty zgromadziły funkcjonariuszy z całego kraju, którzy na co dzień zajmują się walką z przestępczością korupcyjną.
Ostatni dzień szkolenia, 6 września, poświęcono symulacjom, w trakcie których uczestnicy mieli okazję wykorzystać w praktyce wiedzę zdobytą w poprzednich dniach. Pod kierownictwem kom. Sebastiana Mencla oraz mł. asp. Szymona Stromczyńskiego, wykładowców Zakładu Kryminalnego Szkoły Policji w Pile, uczestnicy ćwiczyli m.in. stosowanie środków z funduszu operacyjnego oraz radzenie sobie z zagrożeniami prawnymi związanymi z przekazywaniem świadczeń pieniężnych. To był dzień intensywnych symulacji operacyjnych, które miały na celu odzwierciedlenie realistycznych sytuacji związanych z przeciwdziałaniem korupcji.
Podczas poprzednich dni warsztatów mł. insp. Paweł Bańkowski, Naczelnik Wydziału do walki z Korupcją Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji, omawiał etyczne i ekonomiczne aspekty korupcji. Funkcjonariusze zostali zapoznani z kwestią międzynarodowego ustalania składników majątkowych oraz źródłami informacji o majątku, a także metodami współpracy z Generalnym Inspektoratem Informacji Finansowej (GIIF) i bankami, co szczegółowo omówili podkom. Magdalena Sitkiewicz oraz podkom. Piotr Krzysiak, eksperci Wydziału do spraw Odzyskiwania Mienia.
Na zakończeniu warsztatów obecny był Zastępca Komendanta Szkoły Policji w Pile, insp. Marcin Sapun, który osobiście wręczył wszystkim uczestnikom certyfikaty potwierdzające ukończenie szkolenia. Komendant wyraził uznanie dla zaangażowania funkcjonariuszy i podkreślił, jak ważna jest ich praca w przeciwdziałaniu przestępczości korupcyjnej oraz odzyskiwaniu mienia. W swoim wystąpieniu zaznaczył również, że tego rodzaju szkolenia są kluczowe dla efektywnej współpracy między różnymi jednostkami Policji i instytucjami zewnętrznymi.
Uczestnicy wyrazili zadowolenie z wysokiego poziomu merytorycznego warsztatów oraz z możliwości praktycznego treningu, który przygotowuje ich do realnych wyzwań w codziennej służbie. Organizatorzy, dostrzegając ogromną wartość takich inicjatyw, zapowiedzieli plan kontynuacji tego rodzaju szkoleń w przyszłości.
MP/MP