Warsztaty szkoleniowe w Szkole Policji w Pile: Praktyczne aspekty zwalczania korupcji i ustalania składników majątkowych
Dziś, 4 września 2024 roku, w Szkole Policji w Pile rozpoczęły się trzydniowe warsztaty szkoleniowe poświęcone praktycznym aspektom zwalczania korupcji i ustalania składników majątkowych. Organizatorem wydarzenia jest Szkoła Policji w Pile, we współpracy z Wydziałem do walki z Korupcją oraz Wydziałem do spraw Odzyskiwania Mienia Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji.
Otwarcia warsztatów dokonał insp. Marcin Sapun, Zastępca Komendanta Szkoły ds. Dydaktycznych, który podkreślił znaczenie tego typu inicjatyw w doskonaleniu umiejętności funkcjonariuszy zajmujących się zwalczaniem przestępczości korupcyjnej.
Pierwszy dzień warsztatów skupił się na analizie etycznych i ekonomicznych aspektów korupcji, a wykład na ten temat wygłosił mł. insp. Paweł Bańkowski, Naczelnik Wydziału do walki z Korupcją Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej Komendy Głównej Policji. Kolejne sesje poświęcone były prawnym i karnym aspektom przestępczości korupcyjnej, które omówili kom. Sebastian Mencel oraz mł. asp. Szymon Stromczyński - wykładowcy Zakładu Kryminalnego Szkoły Policji w Pile. Uczestnicy mieli również okazję zapoznać się z podstawami prawnymi stosowania zabezpieczenia majątkowego oraz tymczasowego zajęcia mienia ruchomego, co jest kluczowe w postępowaniach prowadzonych przez organy ścigania.
Drugi dzień warsztatów, 5 września 2024 roku, skoncentruje się na formach i metodach pracy operacyjnej, a także na współpracy z Generalnym Inspektoratem Informacji Finansowej (GIIF) oraz bankami w przypadku przestępstw korupcyjnych. Podkom. Magdalena Sitkiewicz – ekspert Wydziału ds. Odzyskiwania Mienia Biura Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej KGP omówi międzynarodowe ustalenia składników majątkowych za pośrednictwem Krajowego Biura ds. Odzyskiwania Mienia (ARO Polska), natomiast podkom. Piotr Krzysiak, ekspert tego samego Wydziału – dostępne źródła informacji o majątku, co stanowi kluczowy element działań związanych z odzyskiwaniem mienia pochodzącego z przestępstw.
Ostatni dzień warsztatów, 6 września 2024 roku, będzie poświęcony praktycznym aspektom wykorzystania środków z funduszu operacyjnego. Kom. Sebastian Mencel oraz mł. asp. Szymon Stromczyński zwrócą szczególną uwagę na zagrożenia prawne związane z przekazaniem świadczenia pieniężnego oraz przekazaniem osób ze środowiska informacyjnego (OZI) do dalszego prowadzenia innym funkcjonariuszom. Warsztaty zakończą się symulacją, która pozwoli uczestnikom na praktyczne zastosowanie zdobytej wiedzy w realistycznych scenariuszach operacyjnych.
Warsztaty w Pile stanowią ważny element w procesie podnoszenia kompetencji funkcjonariuszy Policji w zakresie zwalczania korupcji, przyczyniając się do zwiększenia efektywności działań wymierzonych w przestępczość ekonomiczną w Polsce.
MP/MP