Powrócili do jednostek bogatsi o nowe doświadczenia

W Szkole Policji w Pile zostały zakończone cztery edycje kursów, w których wzięło udział ponad 100 policjantów.

Jednym z nich było szkolenie zawodowe aspiranckie. W ramach tego kursu, jego uczestnicy przez blisko miesiąc wzbogacali swoją wiedzę m.in. z zakresu wybranych zagadnień z prawa karnego procesowego, metod pracy operacyjnej, taktyki i technik interwencyjnych oraz etyki zawodowej. Szkolenie aspiranckie w Szkole Policji w Pile miało na celu nie tylko przekazanie teoretycznej wiedzy, lecz także rozwój praktycznych umiejętności niezbędnych w codziennej służby na rzecz społeczeństwa.

Doskonalenie technik przesłuchań według metod amerykańskiego FBI to kolejny z kursów, które zakończyły się w Szkole Policji w Pile w miniony piątek (05.07). Uczestnikami kursu było 16 policjantów pionu kryminalnego, którzy na co dzień prowadzą przesłuchania osób. W trwającym pięć dni kursie, jego uczestnicy wzbogacili wiedzę i umiejętności z zakresu stosowania taktyk i technik prowadzenia rozmowy, przesłuchania świadka lub podejrzanego, analizowania i wyciągania wniosków, gromadzenia informacji, jak również zapoznali się ze sposobami i możliwościami wykrywania symptomów nieszczerości u osób, wobec których podejmują czynności służbowe. Zajęcia prowadzone były w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach symulacyjnych, w których znajduje się lustro fenickie oraz zainstalowane są mikrofony, które zapewniają odpowiedni poziom realizmu w trakcie zajęć.

Kurs specjalistyczny w zakresie uzyskiwania informacji z Internetu dla policjantów zwalczających przestępczość komputerową, to trzeci z zakończonych kursów. Wzięło w nim udział dwanaścioro funkcjonariuszy. Celem kursu było pogłębienie wiedzy policjantów z zakresu zwalczania przestępczości komputerowej i uzyskiwania informacji z Internetu, służące usprawnieniu prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa komputerowe.

Grupa 20 słuchaczy zakończyła natomiast szkolenie na kursie specjalistycznym dla opiekunów realizujących zadania związane z adaptacją zawodową policjantów w okresie służby przygotowawczej. Proces adaptacji zawodowej dotyczy wszystkich policjantów nowo przyjętych do służby. Wymaga ona wieloaspektowego przygotowania do wykonywania zadań służbowych i sytuacji występujących w służbie. Szczególnie istotną rolę w procesie adaptacji zawodowej policjantów przypisano opiekunom służbowym, którzy mają za zadanie m.in. wprowadzić w środowisko zawodowe, zapoznać z zakresem czynności służbowych, kształtować właściwe postawy, system wartości i etos służby.

Uroczystego wręczenia świadectw, w imieniu Komendanta Szkoły, insp. dr. Marka Ujazdy dokonali kierownicy komórek dydaktycznych realizujących powyższe kursy.

Serdecznie gratulujemy absolwentom ukończonych kursów oraz życzymy dalszych sukcesów służbowych.

 

WH

Powrót na górę strony