Kontynuacja szkoleń w ramach projektu „POWER ON”

Głównym celem projektu „POWER ON” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego było podniesienie kompetencji Policji w zakresie wsparcia ofiar przestępstw.

Kom. Michał Kosarski jako jeden ze współautorów przewodnika merytoryczno-dydaktycznego pt. „Pomoc ofiarom przestępstw” oraz prelegent na konferencjach poświęconych tej tematyce, kontynuuje swoją misję szerzenia i propagowania właściwych postaw funkcjonariuszy Policji w kontakcie z ofiarami przestępstw tzw. przemocy domowej, a jednocześnie zachęca do zgłębiania wiedzy w zakresie procedur jakie obowiązują i jakie należy stosować w przypadku zetknięcia się z tego rodzaju zjawiskiem.

Zajęcia fakultatywne skierowane były zarówno do słuchaczy kursów specjalistycznych jak i słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego bowiem każdy z funkcjonariuszy Policji, bez względu na rodzaj pełnionej służby, może stanąć przed koniecznością podjęcia natychmiastowych działań mających pomóc ofiarom przestępstw. Podniesienie kompetencji w tym zakresie, znajomość przepisów prawa, obowiązujących procedur i algorytmów postępowania, jak również instytucji współdziałających z Policją w zwalczaniu tego procederu, umożliwia nam skuteczniejszą walkę ze sprawcami tych przestępstw, a jednocześnie daje świadomość jak wiele możemy zrobić dla osób pokrzywdzonych.

Funkcjonariusz przybliżył słuchaczom strukturę funkcjonowania Programów Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie (obecnie – przemocy domowej), Zespołów Interdyscyplinarnych, jak również tzw. grup roboczych. Zaakcentował też rolę pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej posiadających szeroki wachlarz uprawnień do udzielenia wsparcia osobom dotkniętym przemocą domową, jak i specjalistycznych ośrodków wsparcia dla ofiar takiej przemocy omawiając zakres ich działania i możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu z przedstawicielami tych instytucji.

Istotą wykładu kom. Michała Kosarskiego było podkreślenie, iż podjęcie działań wobec rodziny dotkniętej zjawiskiem przemocy domowej, nie powinno ograniczać się wyłącznie do zatrzymania sprawcy tych zachowań i postawienia go przed oblicze wymiaru sprawiedliwości, ale w szczególności do udzielenia kompleksowego wsparcia ofiarom tych przestępstw. Jest to możliwe gdy jako funkcjonariusze posiadamy wiedzę w przedmiocie trybu i zakresu działania różnego rodzaju instytucji, które taką pomoc oferują.

Pamiętajmy aby w momencie zetknięcia się z tym zjawiskiem zadać sobie pytanie: Co jako policjant mogę zrobić dla ofiary takiego przestępstwa? A następnie podjąć działania aby takim osobom pomóc! Niewątpliwie treści przekazane podczas wykładu pozwolą uczestnikom spotkania łatwiej znaleźć odpowiedź na tak zadane pytanie.

 

MK/MP

Powrót na górę strony