Technicy kryminalistyki w Zakładzie Medycyny Sądowej w Poznaniu

Słuchacze kursu specjalistycznego dla techników kryminalistyki Szkoły Policji w Pile wraz z nauczycielami policyjnymi po raz kolejny w ramach kształcenia mieli okazję uczestniczyć w sądowo-lekarskich oględzinach oraz w sekcji zwłok kobiety po wcześniejszej ekshumacji związanej z podejrzeniem zabójstwa.

Sekcja zwłok odgrywa kluczową rolę w procesie dochodzeniowym i sądowym, szczególnie gdy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa. Czynności te są niezbędnym narzędziem w procesie, ponieważ umożliwiają rzetelne zbieranie dowodów, identyfikację przyczyny zgonu oraz ustalenie okoliczności zdarzenia, co jest kluczowe dla skutecznego śledztwa i wymierzenia sprawiedliwości w przypadku podejrzenia popełnienia przestępstwa.

Wydarzenie miało miejsce w Zakładzie Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie słuchacze zapoznali się z historią i działalnością Zakładu oraz wzięli udział w prelekcji prowadzonej przez Kierownika Zakładu Medycyny Sądowej, dr hab. n. med. Czesława Żabę.

Ponadto, uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia wystawy eksponatów, obejmującej zabytkową kolekcję z zakresu medycyny sądowej i kryminalistyki, zgromadzoną przez ponad 90 lat działalności Katedry Medycyny Sądowej. Katedra i Zakład Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu to jednostka dydaktyczno-naukowa, która realizuje szeroki program dydaktyczno-szkoleniowy oraz naukowo-badawczy, ukierunkowany na potrzeby organów ścigania i władz wymiaru sprawiedliwości w zakresie orzecznictwa sądowo-lekarskiego.

Takie zajęcia są istotne dla policjantów - specjalistów, ponieważ pomagają im rozwijać umiejętności śledcze, zrozumieć proces dochodzenia oraz podnieść poziom profesjonalizmu. Dzięki nim policjanci lepiej współpracują z ekspertami i wykonują swoje obowiązki oraz prowadzą skutecznie czynności procesowe, co z kolei przekłada się na bezpieczeństwo nas wszystkich.

 

MC/MC

Powrót na górę strony