Absolwenci kursów specjalistycznych powrócili do swoich jednostek
Doskonalenie technik przesłuchań według metod amerykańskiego FBI to jeden z kursów, które zakończyły się w Szkole Policji w Pile w miniony piątek (12.01).
Uczestnikami kursu było 16 policjantów pionu kryminalnego, którzy na co dzień prowadzą przesłuchania osób. W trwającym pięć dni kursie, jego uczestnicy wzbogacili wiedzę i umiejętności z zakresu stosowania taktyk i technik prowadzenia rozmowy, przesłuchania świadka lub podejrzanego, analizowania i wyciągania wniosków, gromadzenia informacji, jak również zapoznali się ze sposobami i możliwościami wykrywania symptomów nieszczerości u osób, wobec których podejmują czynności służbowe. Zajęcia prowadzone były w specjalnie do tego celu przygotowanych pomieszczeniach symulacyjnych, w których znajduje się lustro fenickie oraz zainstalowane są mikrofony, które zapewniają odpowiedni poziom realizmu w trakcie zajęć.
W tym samym dniu, w auli Szkoły Policji w Pile odbyło się zakończenie kursów specjalistycznych dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo-śledcze oraz operacyjno-rozpoznawcze.
W sumie blisko stu funkcjonariuszy, po trwającej ponad trzy miesiące intensywnej pracy, zostało wyposażonych w odpowiednie kompetencje zawodowe. Czas, który spędzili w pilskiej Szkole dał im szansę na zdobycie właściwej wiedzy z zakresu prawa karnego i procesowego, prowadzenia czynności wykrywczych, wypracowania umiejętności w zakresie wykonywania i dokumentowania czynności procesowych, a także pracy operacyjnej, procesu wykrywczego, wyszkolenia strzeleckiego, zatrzymania niebezpiecznego przestępcy oraz pierwszej pomocy.
W uroczystych zakończeniach uczestniczył, w imieniu Komendanta Szkoły insp. Beaty Rózniak-Krzeszewskiej, Zastępca Komendanta ds. dydaktycznych insp. Ryszard Jakubowski oraz kadra kierownicza Szkoły.
Za nami także zakończenie pierwszej rozpoczętej w tym roku edycji kursu specjalistycznego w zakresie udzielania pierwszej pomocy. Jego celem było przygotowanie policjantów do wykonywania zadań związanych z udzielaniem pierwszej pomocy, przede wszystkim w trakcie wykonywania czynności służbowych.
Na kurs skierowani zostali policjanci w służbie stałej, którzy doskonalą swoje umiejętności nabyte wcześniej na szkoleniu zawodowym podstawowym. Realizacja treści kształcenia zawartych w programie kursu wymagała przeprowadzenia 35 godz. lekcyjnych, głównie w formie zajęć praktycznych.
W trakcie kursu dziesięcioro policjantów doskonaliło umiejętności w zakresie postępowania ratowniczego na miejscu zdarzenia, prowadzenia resuscytacji według aktualnych wytycznych ERC, postępowania z osobą poszkodowaną po urazie oraz innych nietypowych stanach zagrożenia życia. Kurs zakończył się egzaminem, który przeprowadzany był w formie testu umiejętności.
Kurs specjalistyczny w zakresie uzyskiwania informacji z Internetu dla policjantów zwalczających przestępczość komputerową, to ostatni z zakończonych w miniony piątek kursów. Wzięło w nim udział dwanaścioro funkcjonariuszy. Celem kursu było pogłębienie wiedzy policjantów z zakresu zwalczania przestępczości komputerowej i uzyskiwania informacji z Internetu, służące usprawnieniu prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa komputerowe.
podkom. Dariusz Szęfel, Waldemar Hałuja