Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka

Każdego 10 grudnia w rocznicę podpisania w 1948 roku Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka na świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka.

To już kolejny rok, w którym w obchody włączyła się polska Policja organizując tzw. Tydzień Praw Człowieka w Policji.

Dzień Praw Człowieka jest to święto obchodzone corocznie 10 grudnia, a  ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w rocznicę podpisania Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka w 1948 roku.  Dzień ten poświęcony jest obrońcom  praw człowieka walczącym o poszanowanie praw człowieka. Historia pokazuje, jak wiele osób z różnych kontynentów i kultur wkładało wysiłek w działania zapewniające przestrzeganie praw i wolności człowieka. Wiele z tych osób doznało prześladowań, skazywanych było na długoletnie wyroki więzienia lub nawet karę śmierci. Obchody Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka są okazją do uczczenia ich odwagi i osiągnięć, ale także zwrócenia uwagi na zagadnienia współczesnego świata.

Wszyscy ludzie rodzą się wolni i równi pod względem swej godności i swych praw, a każdy człowiek ma prawo do życia, wolności i bezpieczeństwa swej osoby – te fundamentalne dla każdego wartości są zawarte w Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka ogłoszonej 10 grudnia 1948 r. na obradującej w Paryżu Trzeciej Sesji Ogólnego Zgromadzenia ONZ.

W dniu 7 grudnia w Szkole Policji w Pile odbył się wykład inaugurujący obchody Dnia Praw Człowieka w Policji, który przeprowadził podinsp. Leszek Bieliński - Pełnomocnik Komendanta Szkoły Policji w Pile ds. Ochrony Praw Człowieka. Prelekcja skierowana była do uczestników szkolenia zawodowego podstawowego i zawierała informacje nt. istoty i charakterystyki praw człowieka oraz kształtowania się systemu ochrony praw człowieka. Przedstawiono również międzynarodowe i krajowe regulacje prawne w obszarze ochrony praw człowieka. Zwrócono uwagę na współczesne wyzwania w obszarze praw człowieka, w szczególności przedstawiając obecną sytuację militarną na Ukrainie i na świecie oraz problemy z napływem uchodźców i imigrantów do krajów europejskich, w tym poszanowania praw człowieka na przejściach granicznych. W związku z przypadającą również w grudniu 19. rocznicą ustanowienia w polskiej Policji sieci policyjnych pełnomocników ds. ochrony praw człowieka, omówiono model ich funkcjonowania.

 

LB

Powrót na górę strony