Współpraca Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i Policji

W ramach zajęć fakultatywnych słuchacze szkolenia zawodowego podstawowego wzięli udział w wykładzie poświęconym współpracy Lotniczego Pogotowia Ratunkowego z Policją.

W minionym tygodniu w Szkole gościliśmy pana Tomasza Magdziaka – ratownika medycznego Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, który w ramach zajęć fakultatywnych przybliżył słuchaczom szkolenia zawodowego podstawowego tematykę związaną z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym w Polsce, jego historią, strukturą, jak również zaprezentował szereg aspektów związanych ze współpracą tej jednostki z Policją podczas działań ratowniczych.

W Polsce już w okresie międzywojennym podjęto pierwsze próby wykorzystania lotnictwa w celu ratowania życia i zdrowia ludzkiego. Do tego celu używano samolotów, które były na wyposażeniu ówczesnych aeroklubów oraz lotniczych jednostek wojskowych. W 1955 roku decyzją Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej powołano lotnictwo sanitarne, czego efektem było powstanie na terenie kraju piętnastu Zespołów Lotnictwa Sanitarnego. W roku 2000 powołano Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. Główną ideą, jaka przyświecała reorganizacji było ukierunkowanie działań lotnictwa sanitarnego na ratownictwo medyczne z powietrza. Powstało 12 baz LPR z centralą w Warszawie. Proces obejmował również utworzenie w dniu 8 marca 2001 roku Śmigłowcowej Służby Ratownictwa Medycznego (HEMS – Helicopter Emergency Medical Service). W kolejnych latach następował dalszy rozwój Lotniczego Pogotowia Ratunkowego wyrażający się zakupami nowych śmigłowców ratowniczych oraz samolotów przeznaczonych do transportu lotniczego, jak również rozbudową infrastruktury, w tym budowę i doposażenie baz.

W roku 2018 w ramach Lotniczego Pogotowia Ratunkowego utworzono Krajowe Centrum Monitorowania Ratownictwa Medycznego, którego zadaniem jest utrzymanie rozwoju Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Obecnie LPR posiada 4 bazy całodobowe i 17 pracujących w stałych godzinach od 7 do 20.

Do zadań Lotniczego Pogotowia Ratunkowego należy wykonywanie lotów do wypadków i nagłych zachorowań i pomoc ich ofiarom, transport pacjentów wymagających opieki medycznej pomiędzy zakładami opieki zdrowotnej, lotniczy transport medyczny poza granice kraju oraz transport do Polski obywateli naszego kraju – ofiar wypadków i nagłych zachorowań.

 

DSz

Powrót na górę strony