Zasady komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi w trakcie realizacji czynności służbowych.
Pod koniec lutego w naszej Szkole odbyła się druga edycja szkolenia z zakresu zasad komunikowania się z osobami niedowidzącymi i słabowidzącymi w trakcie realizacji czynności służbowych. Szkolenie miało formę interaktywnych warsztatów.
Spotkanie stanowiło kontynuację ubiegłorocznej edycji organizowanych zajęć i tym razem skierowane było do słuchaczy szkolenia zawodowego podstawowego. Warsztaty prowadziła Pani Anna Dąbrowska z Biura Międzynarodowej Współpracy KGP, która od lat aktywnie angażuje się w pomoc osobom niewidomym i tracącym wzrok. Tematyka przygotowanego przez nią szkolenia uwzględniała różne aspekty komunikacji z osobami z niepełnosprawnością wzroku. W jego ramach omówiono realizację zapisów ustawy z 19 lipca 2019 r. o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.
Zajęcia miały formę warsztatów, podczas których uczestnicy poznali teoretyczne aspekty komunikacji i barier dotykających osób z ograniczeniami zmysłu wzroku, a także wcielili się w rolę osoby dotkniętej tym problemem oraz osoby udzielającej pomocy lub wykonującej zadania wobec takiej osoby.
Podczas zajęć prowadząca użyła specjalnych gogli, swojego autorstwa, symulujących utratę lub chorobę wzroku. Za ich pomocą, łącznie prawie 50 osobowa grupa słuchaczy mogła doświadczyć, czym jest utrata widzenia i z jakimi trudnościami w życiu codziennym muszą mierzyć się osoby z dysfunkcją wzroku.
Każdy z uczestników szkolenia mógł też wcielić się w osobę z niepełnosprawnością lub w jej przewodnika. Dzięki temu każdy mógł przekonać się o skali trudności, z jaką spotykają się osoby niedowidzące i słabowidzące podczas wykonywania podstawowych codziennych czynności.
W drugiej części szkolenia prowadząca wyjaśniła, na co szczególnie policjanci powinni zwrócić uwagę podczas kontaktu z osobami z niepełnosprawnością wzroku, np. podczas przesłuchania w charakterze świadka. Rozważając tematykę ograniczeń wynikających z niepełnosprawności, omówiono również sposoby poprawy dostępności informacji i pomieszczeń dla osób niewidomych i słabowidzących.
PW/MP