Stulecie powstania Policji Województwa Śląskiego
W dniu 30 listopada 2022 r. w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie odbyła się konferencja naukowa poświęcona stuleciu powstania Policji Województwa Śląskiego.
Policja Województwa Śląskiego została utworzona na mocy rozporządzenia Wojewody Śląskiego z dnia 17 czerwca 1922 r. i istniała do wybuchu II wojny światowej. Była podporządkowana wojewodzie oraz Sejmowi Śląskiemu. Jako niezależna od Policji Państwowej, z własnym systemem szkolenia i zasadami naboru kandydatów do służby, Policja Województwa Śląskiego odgrywała ważną rolę w kraju, nie tylko ze względu na wysoki poziom fachowy, zdyscyplinowanie i wysokie przygotowanie ogólne, ale także ze względu na znaczenie gospodarcze Górnego Śląska. Jej stan osobowy stanowił około 10 procent stanu osobowego sił policyjnych w II Rzeczypospolitej.
Współorganizatorem konferencji, nad którą patronat honorowy objął Komendant Główny Policji, było Biuro Edukacji Historycznej – Muzeum Policji Komendy Głównej Policji oraz Katedra Bezpieczeństwa Wewnętrznego Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach. Patronat medialny nad wydarzeniem objął m.in. „Kwartalnik Prawno-Kryminalistyczny”, którego wydawcą jest Szkoła Policji w Pile. Więcej o Policji Województwa Śląskiego i samej konferencji będzie można przeczytać w jednym z kolejnych numerów czasopisma.
Wśród wystąpień zaproszonych gości z instytucji państwowych, ośrodków naukowych i jednostek policyjnych, które poświęcone były tytułowej formacji, głos zabrał mł. insp. Leszek Koźmiński – naczelnik Wydziału Prezydialnego pilskiej Szkoły Policji, który omówił historię śląskiej kryminalistyki m.in. na podstawie głośnej z lat 60. XX w. sprawy Marchwickiego.
Zdjęcia: Wyższa Szkoła Policji w Szczytnie
WP