(Nie)zwyczajne piątki
Niemal każdy piątek oznacza pożegnanie z kolejnymi grupami osób, które zdecydowały się na wzbogacenie swojej wiedzy praktycznej lub teoretycznej na jednym z 35 kursów specjalistycznych realizowanych w Szkole Policji w Pile.
Biorąc pod uwagę, że wiele, spośród nich ma kilka lub kilkanaście edycji w ciągu roku, otrzymamy liczbę ponad 130 podsumowań. Jeżeli do tego wyobrazimy sobie grupę składającą się w sumie z blisko 4,5 tysiąca policjantów, którzy odbierają świadectwo ukończenia kursu specjalistycznego, to te liczby z pewnością powinny robić wrażenie.
W ostatnim czasie świadectwa ukończenia jednego z szerokiej palety kursów odebrało, z rąk Zastępcy Komendanta ds. dydaktycznych insp. Ryszarda Jakubowskiego, który wręczył je w imieniu Komendanta Szkoły insp. Beaty Różniak-Krzeszewskiej, ponad 150 funkcjonariuszy.
Pierwszymi spośród wymienionych byli absolwenci kursu w zakresie udzielania pierwszej pomocy.
Najliczniejszą grupę (ponad 60 osób) stanowili uczestnicy kursu specjalistycznego dla policjantów służby prewencyjnej z zakresu podejmowania interwencji i reagowania na niestandardowe zachowania osób, wobec których są one podejmowane.
Kilkanaście osób, które zostały skierowane na kurs specjalistyczny w zakresie czynności zmierzających do zabezpieczenia majątkowego z elementami prowadzenia nadzoru nad tymi czynnościami, doskonaliły m.in. umiejętność ustalania składników majątkowych, dokonywania tymczasowego zajęcia mienia ruchomego oraz dokumentowania tych czynności.
Kolejną grupą absolwentów kończących kurs byli policjanci, którzy doskonalili umiejętności z zakresu taktyki i technik przesłuchań, w tym m.in. analizowania, syntetyzowania i wyciągania wniosków, gromadzenia informacji, rozpoznawania symptomów nieszczerości.
Najdłużej spośród uczestników kursów specjalistycznych w pilskiej Szkole Policji swoje umiejętności doskonalili funkcjonariusze biorący udział w kursie dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności operacyjno-rozpoznawcze.
Wzorem poprzednich zakończeń kursów specjalistycznych, był to również czas na podsumowanie przez prowadzących je wykładowców, analizę ankiet ewaluacyjnych, w których słuchacze mogli wyrazić swoją opinię na temat kursu oraz życzenia na dalszą służbę.
WP