Elektroniczny System Kontroli Dostępu
Szkoła Policji w Pile jest w trakcie realizacji ważnej inwestycji, związanej m.in. z poprawą bezpieczeństwa. Chodzi o budowę elektronicznego Systemu ...
Szkoła Policji w Pile jest w trakcie realizacji ważnej inwestycji, związanej m.in. z poprawą bezpieczeństwa. Chodzi o budowę elektronicznego Systemu Kontroli Dostępu (SKD) do obiektów jednostki, a w przyszłości rozszerzenie jego funkcjonalności o dostęp do wybranych pomieszczeń w Szkole Policji w Pile.
System kontroli dostępu realizowany jest dwuetapowo. Pierwszy, w pełni zrealizowany, pozwala na kontrolę wejścia i wyjścia osób na teren jednostki oraz wjazd pojazdów na teren Bursy. Zgodnie z założeniami Sekcji Ochrony Informacji Niejawnych inspekcją objęto:
1) wejście główne od strony Pl. Staszica, w którym zamontowano dwie bramki obrotowe z dwustronną kontrolą dostępu. W trakcie przejścia na monitorze dyżurnego Szkoły wyświetla się on-line zdjęcie osoby przypisane do karty. Posiada on również możliwość wykorzystania modułu fotorejestracji, który wykonuje zdjęcia przed i po zdarzeniu odbicia karty i pozwala porównać fotografie osoby przechodzącej z tym z bazy danych. Istnieje więc możliwość natychmiastowej weryfikacji użytkownika karty.
2) wejście nr 2 – od strony placu alarmowego, przy którym zamontowano czytniki do kart.
3) wejście nr 3 – na teren stołówki i Bursy, przy którym zamontowano bramkę typu tripod, z możliwością dwustronnej kontroli przejść oraz czytniki dalekiego zasięgu pozwalające na zdalne otwarcie bramy wjazdowej dla uprawnionych pojazdów.
Opisany system kontroli dostępu już funkcjonuje. W obecnej chwili wydano około 1000 kart uprawniających do wejścia i wjazdu na teren Szkoły Policji w Pile. Jak powiedziano na wstępie SKD miał na celu poprawę bezpieczeństwa. Dużym wsparciem w pracy dyżurnego jednostki jest moduł dodatkowych zestawień, który pozwala m.in. na wygenerowanie listy osób obecnych na obiekcie, co w przypadku ewakuacji jednostki może się okazać nieocenione.
Dopełnieniem pierwszego etapu było wdrożenie systemu rejestracji wydawanych kluczy: klucznica NET. Obecnie służba dyżurna wielokrotnie wydaje i przyjmuje codziennie około 50 kluczy do pomieszczeń biurowych i dydaktycznych. Tożsamość osoby pobierającej klucze weryfikowana jest na podstawie karty zbliżeniowej, dodatkowo w przypadku kadry jednostki na krótką chwilę wyświetlane jest zdjęcie. Funkcjonariusz służby ochronnej po pozytywnej weryfikacji w klucznicy uprawnienia do pobrania danych kluczy wydaje je. W każdej chwili służba ochronna posiada pełna informację na temat liczby wydanych kluczy i osób, w których posiadaniu się one znajdują.
Realizacja drugiego etapu Systemu Kontroli Dostępu obejmie obsługę szkolnej stołówki , z której dziennie może korzystać około 700 osób. Założenia systemu stanowią, że karta SKD do obiektów szkoły, będzie podstawą do wydania posiłku. System daje możliwość określenia prawa do każdego z trzech posiłków (śniadanie, obiad, kolacja). Uprawnienia nadawane są ze stanowisk dostępowych przez dowódców kompanii, a informacja o zaprowiantowanych, stanowiąca podstawę do liczby przygotowywanych posiłków przesyłana jest elektronicznie do Sekcji Żywnościowej. Ponadto pracownicy Sekcji Żywnościowej posiadają podawaną on-line w miejscu wydawania posiłków, informacje na temat liczby już wydanych i czekających na wydanie porcji z podziałem na pododdziały. W chwili obecnej system testowany jest pod kątem sprawności i funkcjonalności, a jego pełne produkcyjne uruchomienie planowane jest na grudzień.
Po osiągnięciu pełnej funkcjonalności opisanych systemów, możemy śmiało powiedzieć, że Szkoła Policji w Pile pewnym krokiem wejdzie w XXI wiek!
autor: Jacek Czechowski
(22.10.15)