Przestępczość w sektorze bankowym i oszustwa na Allegro
Dobiega już końca piąta, ostatnia w tym roku, edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej. Podobnie jak we wcześniejszych ...
Dobiega już końca piąta, ostatnia w tym roku, edycja kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej. Podobnie jak we wcześniejszych edycjach szkolenia gośćmi Szkoły Policji w Pile byli: Dariusz Polaczyk – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Alior Bank S.A., pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Rady ds. Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich oraz Jacek Petrykiewicz – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Credit Agricole Bank Polska S.A.
Goście przybliżyli słuchaczom otoczenie prawne banku, typy przestępstw bankowych, najczęstsze przestępstwa bankowe na podstawie badań, największe przestępstwa bankowe w historii, psychologię działania oszusta, współpracę banków z Policją, współpracę międzybankową w obszarze bezpieczeństwa, jak również działalność Związku Banków Polskich, systemy IT i organizację struktur bezpieczeństwa banków. Podczas spotkania poruszono także problematykę przestępstw wewnętrznych i zewnętrznych – wyłudzenia kredytów, kradzież środków z rachunków, fałszerstwo dokumentów, fraudy pracownicze, wyłudzenia z użyciem technik socjotechnicznych i zagrożenia związane z obrotem gotówkowym.
Wiedza przekazana słuchaczom jest tym bardziej cenna, że liczba ujawnionych przestępstw bankowych wzrasta z roku na rok, a przestępczość bankowa należy do jednej z najtrudniejszych do wykrycia i jest bardzo niebezpieczna nie tylko dla klientów banku, ale także dla samej instytucji finansowej, która traci zaufanie i dobrą reputację na rynku. Z reguły w ramach tej tematyki mamy do czynienia ze sprawami związanymi z wyłudzaniem kredytów, różnego rodzaju nadużyciami udzielonego zaufania czy przekroczeniem uprawnień przez pracowników banku, praniem brudnych pieniędzy albo przestępstwami czekowymi i wekslowymi. Jednak wbrew pozorom to nie przestępczość zewnętrzna, jak np. napady na bank czy ataki hakerów, jest najbardziej niebezpieczna, lecz przestępczość wewnętrzna, której sprawcami są pracownicy danej placówki.
Szkołę odwiedził również Jakub Pepłoński – Kierownik ds. Współpracy z Organami Ścigania Grupy Allegro Sp. z o.o., w prelekcji którego, oprócz słuchaczy kursu PG, uczestniczyli również słuchacze dwóch plutonów III edycji kursu specjalistycznego dla policjantów służby kryminalnej wykonujących czynności dochodzeniowo - śledcze.
Jakub Pepłoński przedstawił politykę bezpieczeństwa Grupy Allegro, zasady współpracy z Policją, ponadto metody oszustw popełnianych na szkodę Allegro na konkretnych przykładach, jak również zagadnienie dotyczące kradzieży tożsamości, ze zwróceniem szczególnej uwagi na metody phishingowe, zasady działania usługi typu skycash i halcash. Ponadto tematem wykładu był system komunikowania się Policji drogą elektroniczną z Działem Bezpieczeństwa Grupy Allegro. Wykład spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy. Niemal każdy policjant ma bowiem z Allegro do czynienia bądź to służbowo, przyjmując zawiadomienia o oszustwach dokonywanych za pośrednictwem tego portalu aukcyjnego, bądź prywatnie, dokonując zakupów internetowych.
autor: Hanna Bigielmajer
(10.10.14)