Projekt szkoleniowy dla Mołdawii
W dniach 22 września do 2 października br. w Szkole Policji w Pile przebywała 10-osobowa grupa funkcjonariuszy organów ścigania Republiki ...
W dniach 22 września do 2 października br. w Szkole Policji w Pile przebywała 10-osobowa grupa funkcjonariuszy organów ścigania Republiki Mołdawii, uczestnicząca w szkoleniu: „Zaawansowane metody zarządzania informacjami, stosowane w ramach europejskich standardów wywiadu kryminalnego, struktura wywiadu kryminalnego w polskiej Policji”. Organizatorami szkolenia było Biuro Służby Kryminalnej Komendy Głównej Policji oraz Szkoła Policji w Pile.
Dziesięciodniowe szkolenie to część kompleksowego projektu polskiej Policji „Nowoczesne metody kryminalistyczne oraz wybrane aspekty i techniki szkolenia w Policji jako narzędzia wykorzystywane w zapobieganiu i zwalczaniu przestępczości” finansowanego w ramach Oficjalnej Współpracy Rozwojowej. Obecny komponent jest kontynuacją przedsięwzięć prowadzonych przez Biuro Służby Kryminalnej KGP, a wcześniej przez Biuro Wywiadu Kryminalnego w latach 2012 oraz 2013, prowadzonych pod wspólną nazwą „Analiza kryminalna”.
Przedstawiciele organów ścigania Republiki Mołdawii zostali zapoznani z podstawowymi zasadami, metodami i technikami stosowanymi w ramach analizy kryminalnej, będącej jedną z nowoczesnych metod wywiadu kryminalnego. Szkolenie miało także na celu rozszerzenie wiedzy naszych partnerów o zagadnienia z zakresu przetwarzania informacji. Wykłady objęły kwestie dotyczące baz danych, elementów analizy strategicznej oraz współpracy z osobowymi źródłami informacji. Nasi goście uzyskali ponadto informacje na temat podstawowych elementów systemu edukacji polskiej Policji, ze szczególnym uwzględnieniem szkolenia służby kryminalnej. Pobyt w pilskiej Szkole był także okazją do bezpośredniego zapoznania się z warunkami, w jakich kształcą się polscy policjanci.
Szkolenie prowadzone było w formie wykładów, warsztatów i ćwiczeń. Zajęcia prowadzili wykładowcy Szkoły oraz eksperci z Biura Służby Kryminalnej KGP. Przedsięwzięcie stało się również okazją do dyskusji oraz wymiany opinii i doświadczeń. Mołdawscy goście odwiedzili Komendę Wojewódzką Policji oraz Komendę Miejską Policji w Poznaniu. Największe wrażanie zrobił na nich system monitoringu oraz kierowania i koordynacji działaniami zabezpieczającymi w trakcie imprez masowych. Wizyta w pilskiej Szkole była również okazją do pokazania naszym gościom regionu, w którym przebywali.
Szkolenie zostało pozytywnie ocenione przez jego uczestników. Mołdawscy partnerzy wskazywali, że wiedza, którą w jego trakcie uzyskali, zostanie przez nich wykorzystana w trakcie budowy nowoczesnych i demokratycznych struktur ochrony porządku i zwalczania przestępczości w Mołdawii. Wyrażali duże zainteresowanie kontynuacją tego rodzaju współpracy z polską Policją, również w zakresie innych zagadnień.
Dla Szkoły Policji w Pile oraz Biura Służby Kryminalnej KGP to kolejny wspólny, zakończony powodzeniem projekt.
autor: Maria Halczyj-Siwecka
Naczelnik Wydziału Ogólnego BSK KGP
Lider Komponentu BSK KGP oraz SP w Pile
(03.10.14)