Przestępczość w sektorze bankowym
W związku z czwartą, przedostatnią w tym roku edycją kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, gośćmi Szkoły Policji w Pile ...
W związku z czwartą, przedostatnią w tym roku edycją kursu specjalistycznego w zakresie zwalczania przestępczości gospodarczej, gośćmi Szkoły Policji w Pile byli: Dariusz Polaczyk – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Alior Bank S.A., pełniący jednocześnie funkcję Przewodniczącego Komitetu ds. Bezpieczeństwa Związku Banków Polskich, Jacek Petrykiewicz – Dyrektor Departamentu Bezpieczeństwa Credit Agricole Bank Polska S.A. oraz Anna Kopeć z PayU Grupa Allegro.
Nasi goście przybliżyli słuchaczom otoczenie prawne banku, typy przestępstw bankowych, najczęstsze przestępstwa bankowe na podstawie badań, największe przestępstwa bankowe w historii, psychologię oszusta, współpracę banków z Policją, współpracę międzybankową w obszarze bezpieczeństwa, jak również działalność Związku Banków Polskich, systemy IT i organizację struktur bezpieczeństwa banków. Podczas spotkania poruszono także problematykę przestępstw wewnętrznych i zewnętrznych – wyłudzenia kredytów, kradzież środków z rachunków, fałszerstwo dokumentów, fraudy pracownicze, wyłudzenia z użyciem technik socjotechnicznych, zagrożenia związane z obrotem gotówkowym. Ponadto tematem wykładu były płatności dokonywane na portalu internetowym Allegro za pośrednictwem PayU, polityka bezpieczeństwa Payu, współpraca PayU z Policją, metody oszustw popełnianych na szkodę PayU, jak również phishing – podsyłanie fałszywych witryn w celu wyłudzenia danych oraz „infekowanie wirusami” poczty elektronicznej. Wykłady i przedstawione prezentacje multimedialne spotkały się z dużym zainteresowaniem słuchaczy.
Wiedza przekazana słuchaczom kursu przez zaproszonych gości jest tym bardziej cenna, że liczba ujawnionych przestępstw bankowych wzrasta z roku na rok, a przestępczość bankowa należy do jednej z najtrudniejszych do wykrycia i jest bardzo niebezpieczna, nie tylko dla klientów banku, ale także dla samej instytucji finansowej, która traci zaufanie i dobrą reputację na rynku. Z reguły w ramach tej tematyki mamy do czynienia ze sprawami związanymi z wyłudzaniem kredytów, różnego rodzaju nadużyciami udzielonego zaufania czy przekroczeniem uprawnień przez pracowników banku, praniem brudnych pieniędzy albo przestępstwami czekowymi i wekslowymi. Jednak wbrew pozorom to nie przestępczość zewnętrzna, jak np. napady na bank czy ataki hakerów, jest najbardziej niebezpieczna, lecz przestępczość wewnętrzna, której sprawcami są pracownicy danej placówki.
autor: Hanna Bigielmajer
(18.09.14)