I-Link

Data publikacji 18.09.2014

Sekretariat Generalny Interpolu w ścisłej kooperacji z Sekcją ds. Interpolu Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz Szkołą Policji w Pile rozpoczął realizację ...

I-Link Sekretariat Generalny Interpolu w ścisłej kooperacji z Sekcją ds. Interpolu Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP oraz Szkołą Policji w Pile rozpoczął realizację szkolenia międzynarodowego, skierowanego do polskich i zagranicznych policjantów oraz pracowników zajmujących się operacyjną współpracą międzynarodową realizowaną kanałem Interpolu. Szkoła Policji w Pile po raz pierwszy w swojej 60-letniej historii gości tego rodzaju specjalistyczne szkolenie prowadzone przez Interpol.
W codziennej praktyce, aby policjanci na całym świecie mogli np. na bazie decyzji polskiego sądu zatrzymać osobę poszukiwaną międzynarodowo, konieczna jest cała gama czynności, (często niewidocznych dla osób postronnych), która jest wykonywana przez personel ustanowionego w każdym państwie Krajowego Biura Interpolu. Takie poszukiwania prowadzone są od momentu wprowadzenia informacji, np. o konieczności zatrzymania konkretnej osoby do baz międzynarodowych do chwili jej skutecznego zatrzymania. Informacje dotyczące każdego przypadku są wprowadzane do bazy Interpolu, która jest największą tego rodzaju bazą danych na świecie, gdzie dane dostarczane są przez policje 190 krajów. W ten sposób w przypadku zaistnienia takiej potrzeby Policja może realizować skuteczne poszukiwania przestępców na całym świecie bez ograniczenia granicami państwowymi.
Tegoroczna edycja szkolenia organizowana jest w Polsce po raz pierwszy, a o możliwość wzięcia udziału w nim ubiegały się aż 33 kraje. To swego rodzaju rekord, jeśli chodzi o zainteresowanie. Sama decyzja o powierzeniu możliwości organizacji całości tak ważnego projektu naszemu krajowi jest wyrazem docenienia przez Interpol roli, jaką polska Policja pełni na arenie międzynarodowej, jej wzrastającej aktywności i merytorycznych działań, które są bardzo wysoko oceniane.
W samym szkoleniu udział biorą uczestnicy z 10 krajów (Włochy, Hiszpania, Dania, Belgia, Czechy, Szwecja, Węgry, Austria, Słowacja, Malta) oraz 8 przedstawicieli Biura Międzynarodowej Współpracy Policyjnej KGP. Kurs, dzięki uprzejmości Szkoły Policji w Pile, prowadzony jest przez 4 dni w specjalnie przygotowanej na potrzeby ćwiczeń sali informatycznej. Z uwagi na uczestników międzynarodowych jest ono w całości realizowane w języku angielskim.
W odróżnieniu od innych programów, szkolenie jest bardzo praktyczne i polega na pracy w systemie elektronicznym, gdzie na konkretnych zadaniach dotyczących poszukiwań międzynarodowych uczestnicy uczą się, jak należy je realizować, na co zwrócić uwagę, czego unikać, by skutecznie wprowadzać informacje do baz danych Interpolu oraz jak je modyfikować i usuwać. Z uwagi na to, iż na podstawie informacji umieszczonych w zasobach Interpolu implikuje się bezpośrednie konsekwencje wobec osób i przedmiotów, włączając w to także zatrzymanie, koniecznym jest zapewnienie najwyższego, zunifikowanego poziomu i standardu pracy w tym aspekcie każdego z Krajowych Biur Interpolu. By to zapewnić, a jednocześnie zadbać o wysoką jakość szkolenia, będzie ono zakończone testami, gdzie każdy uczestnik będzie musiał się zmierzyć z konkretnymi ćwiczeniami dotyczącymi całości programu realizowanego podczas panelu szkoleniowego.
Ważnym elementem praktycznym, przekładającym się bezpośrednio na skuteczność późniejszej pracy polskiego Biura Interpolu jest fakt, iż podczas szkolenia policjanci i pracownicy delegowani do udziału w nim mają możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów ze swoimi odpowiednikami w innych biurach, w szczególności z krajów europejskich. Ma to znaczenie w sytuacjach, gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie, a konieczna jest pilna i skuteczna wymiana informacji pomiędzy policjami różnych krajów, która z reguły jest realizowana właśnie przez biura międzynarodowe.

I-Link I-Link I-Link I-Link

autor: Bogusław Kołdys
Kierownik Sekcji Interpolu
Biura Międzynarodowej Współpracy Policji KGP

(18.09.14)

Powrót na górę strony