Watch docs razy dwa
W ramach obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania pilskiej Szkoły Policji, słuchacze kursu podstawowego Szkoły uczestniczyli w prezentacji ...
W ramach obchodów Jubileuszu 60-lecia powstania pilskiej Szkoły Policji, słuchacze kursu podstawowego Szkoły uczestniczyli w prezentacji dwóch filmów, pokazywanych podczas Festiwalu WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie.
Kilka tygodni wcześniej młodzi policjanci obejrzeli "W całunie" poruszający problem kamieniowania. Teraz funkcjonariusze zapoznali się z dwoma kolejnymi „Nie chcecie prawdy. 4 dni w Guantanamo” i „Ratunku, mamy geja w klasie”.
Impulsem do powstania pierwszego z nich stał się zapis czterodniowego przesłuchania, odtajnionego wyrokiem kanadyjskiego Sądu Najwyższego i udostępnionego szerokiej publiczności. W filmie spotykamy się z zapisem psychicznego znęcania nad nastolatkiem, obywatelem Kanady. Druga projekcja była także filmem dokumentalnym obrazującym jedną z lekcji w holenderskiej szkole. Zajęcia prowadzili wolontariusze, a ich tematem były mniejszości seksualne i ich postrzeganie przez młodzież. Prowadzący nakłaniali uczniów do szczerych wypowiedzi i z zainteresowaniem słuchali ich opinii oraz przemyśleń. Jak się okazuje nawet z pozoru otwarci młodzi ludzie, mogą być pełni uprzedzeń i stereotypów, co doskonale pokazano w filmie.
Po każdej z projekcji krotką pogadankę na temat obejrzanego materiału poprowadził wykładowca Zakładu Służby Kryminalnej Szkoły i Pełnomocnika Komendanta ds. Ochrony Praw Człowieka - podinsp. Roman Rauhut.
WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie jest jednym z najstarszych i największych festiwali filmów o prawach człowieka na świecie, co roku gromadzącym około 70 000 widzów w całej Polsce. Szczególne miejsce w globalnym ruchu festiwali filmów o prawach człowieka zajmuje Europa Środkowa. Środkowoeuropejskie festiwale filmów o tej tematyce wyróżnia mnogość filmów dokumentalnych i osadzenie tematyki w tradycji antytotalitarnej.
autor: Anna Fons
(18.04.14)