Targi „CrimeLab”
Funkcjonariusze Szkoły Policji w Pile, podinsp. Marzena Brzozowska - kierownik Zakładu Służby Kryminalnej oraz podinsp. Leszek Koźmiński ...
Funkcjonariusze Szkoły Policji w Pile, podinsp. Marzena Brzozowska - kierownik Zakładu Służby Kryminalnej oraz podinsp. Leszek Koźmiński - wykładowca tego samego zakładu, mieli okazję zapoznać się z nowościami z zakresu sprzętu i środków techniki kryminalistycznej, zaprezentowanych podczas III Międzynarodowych Targów Techniki Kryminalistycznej „CrimeLab”. Targi stanowiły nie tylko prezentację najnowszych osiągnięć laboratoryjnych i praktycznych we wspomnianej dziedzinie, ale były również okazją do uczestnictwa w szeregu konferencji i spotkań warsztatowych, mających na celu wymianę informacji, poszerzenie wiedzy i umiejętności kryminalistycznych.
Podczas II Międzynarodowej Konferencji Naukowej pt. „Miejsce zdarzenia”, organizowanej przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji, Polskie Towarzystwo Kryminalistyczne i Krajową Szkołę Sądownictwa i Prokuratury, nasi wykładowcy zapoznali się z obecnym stanem wiedzy na temat badania miejsca zdarzenia w Polsce i za granicą. Podczas konferencji zwrócono uwagę na najważniejsze problemy dotyczące rozwoju technologii, osiągnięć naukowych i praktycznych oraz postępów w normalizacji europejskiej, pozwalających tworzyć solidne podwaliny do wypracowania jeszcze bliższej współpracy między poszczególnymi służbami. Odrębnym, ciekawym wydarzeniem konferencji, były pokazy dotyczące oględzin miejsca zdarzenia poświęcone zbieraniu śladów i zabezpieczaniu dowodów w nielegalnym laboratorium przeznaczonym do produkcji narkotyków oraz na miejscu zabójstwa.
Podczas kolejnej konferencji pt. „Katastrofy - działania ekspertów z zakresu różnych dziedzin nauk sądowych” autorzy referatów z Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dra Jana Sehna w Krakowie przedstawili, jakie efektywne i sprawnie przeprowadzone działania wyjaśniające mogą wykonać eksperci z takich dziedzin nauk sądowych, jak analiza mowy i nagrań, antropologia, genetyka, psychologia, rekonstrukcja wypadków drogowych.
Wyjątkowym wydarzeniem były także warsztaty „Co warto wiedzieć o swoich dokumentach?”. Organizatorzy: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji i Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych, zaprezentowali podział i rodzaje zabezpieczeń przed fałszerstwem w dokumentach polskich i zagranicznych, omówili sposoby skutecznej weryfikacji zabezpieczeń przed fałszerstwem na przykładzie polskich dokumentów, a także zaprezentowali przegląd typowych fałszerstw wybranych dokumentów.
autor: Dorota Witkowska
Zdjęcia: Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji
(19.03.14)