Verba docent, exempla trahunt
Wykładowcy Szkoły: podinsp. Krzysztof Sawicki (Zakład Służby Kryminalnej) i nadkom. Ewa Mańka (Wydział Organizacji Szkolenia i Dowodzenia) w ramach ...
Wykładowcy Szkoły: podinsp. Krzysztof Sawicki (Zakład Służby Kryminalnej) i nadkom. Ewa Mańka (Wydział Organizacji Szkolenia i Dowodzenia) w ramach „ Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”, przeprowadzili wykład otwarty dla słuchaczy kursu podstawowego. To właśnie młodzi policjanci, po zakończeniu szkolenia trafią do jednostek terenowych, w których w większości będą pełnili służbę patrolowo – interwencyjną i z pewnością zetkną się z sytuacjami przemocy w rodzinie.
Podczas spotkania wykładowcy przekazali słuchaczom fachową wiedzę i opowiedzieli o skutkach, jakie wywołują przestępstwa, nie tylko dla osoby pokrzywdzonej, ale także dla jej najbliższego otoczenia, rodzajów przestępstwa (przeciwko: życiu i zdrowiu, bezpieczeństwu w komunikacji, wolności, wolności seksualnej i obyczajowości, rodzinie i opiece, porządkowi publicznemu). Obecni na wykładzie funkcjonariusze poznali także mechanizmy przemocy oraz czynniki ryzyka eskalacji przemocy w rodzinie oraz ustawowe znamiona przestępstwa znęcania się fizycznego i psychicznego.
Słuchacze mogli też zapoznać się z ulotkami instytucji zajmującymi się statutowo problematyką pomocy ofiarom przestępstw, m.in. Ministerstwa Sprawiedliwości, Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Pile, Specjalistycznego Ośrodka wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie w Pile.
Duże zainteresowanie młodych policjantów wywołały kazusy zachowań pokrzywdzonych i sprawców z własnej praktyki zawodowej prelegentów. Wiadomo, verba docent, exempla trahunt (słowa uczą, przykłady kształcą).
autor: Anna Fons
(28.02.14)