Ceremoniał policyjny w praktyce
5 października 2012 roku Komendant Główny Policji powołał zespół zadaniowy, któremu powierzył przygotowanie i przeprowadzenie przedsięwzięcia szkoleniowego ...
5 października 2012 roku Komendant Główny Policji powołał zespół zadaniowy, któremu powierzył przygotowanie i przeprowadzenie przedsięwzięcia szkoleniowego, mającego na celu upowszechnienie wiedzy i umiejętności praktycznego zastosowania ceremoniału policyjnego. Efektem jego prac jest koncepcja kaskadowego systemu szkolenia, obejmującego wszystkich policjantów.
Pierwszy z tego cyklu kurs, na poziomie komend wojewódzkich Policji, odbył się w Szkole Policji w Pile. Kierujący komórkami prezydialnymi, dowódcy uroczystości, lektorzy oraz poczty sztandarowe i flagowe, reprezentujący garnizony: dolnośląski, lubuski i wielkopolski oraz pilską Szkołę, pod kierunkiem zespołu trenerów, zgłębiali tajniki sprawnej organizacji i skutecznej realizacji wystąpień o charakterze ceremonialnym. Dotyczy to zarówno uroczystości organizowanych przez jednostki Policji, jak i tych, w których uczestniczą pododdziały i policjanci zaproszeni przez organizatorów. Tematyka realizowana w czasie kursu dotyczyła także zasad regulujących wygląd i zachowanie umundurowanego policjanta, wynikających z Regulaminu musztry w Policji, wprowadzonego Zarządzeniem nr 7 Komendanta Głównego Policji z dnia 1 marca 2013 r.
Uczestnicy kursu, w oparciu o przygotowane materiały, nabytą wiedzę i własne doświadczenia, przygotowywali scenariusze uroczystości i na ich podstawie przeprowadzali próby różnego rodzaju uroczystości.
Kolejne edycje kursu odbywać się będą we wszystkich jednostkach szkoleniowych, a następnie, w oparciu o wypracowane materiały i przeszkoloną kadrę, szkolenia odbywać się będą w komendach powiatowych i miejskich.
autor: Artur Godlewski
(11.04.13)