W stronę nowoczesności
Jako szkoła o profilu kryminalnym, zawsze byliśmy otwarci na wszelkie nowoczesne rozwiązania technologiczne, mogące wspomagać pracę funkcjonariuszy śledczych.
Jako szkoła o profilu kryminalnym, zawsze byliśmy otwarci na wszelkie nowoczesne rozwiązania technologiczne, mogące wspomagać pracę funkcjonariuszy śledczych. Już w roku 2009, jako pierwsi w Polsce policjanci, testowaliśmy wykorzystanie technologii skanowania 3D w zakresie praktycznych czynności oględzinowych i ich dokumentowania.
W obliczu szerokiego i dynamicznego rozwoju technologii laserowych wróciliśmy do tematu, szukając nowych, efektywniejszych i bardziej ekonomicznych rozwiązań, które mogłyby wspomóc przede wszystkim cały pion kryminalistyczny, zarówno w czynnościach na miejscach zdarzeń, jak i w późniejszych etapach postępowania przygotowawczego. W lutym i marcu gościliśmy (podczas realizacji zajęć kursów dla kierowników zespołów oględzinowych) przedstawicieli dwóch firm, reprezentujących odmienne rozwiązania wspomagające pomiary 3D i dokumentację miejsc zdarzeń o charakterze kryminalnym.
Zarówno rozwiązania proponowane przez firmę TPI w postaci skanera Faro Focus3D, jak i rozwiązania przygotowywane przez firmę Cyborg Idea w postaci własnego systemu eSURV, okazują się niezwykle dobrze zapowiadającymi się technologiami, które wspomóc mogą pracę służby śledczej na miejscach różnych miejsc zdarzeń. Oba rozwiązania staraliśmy się przetestować w symulowanych warunkach zdarzenia kryminalnego w pomieszczeniu zamkniętym oraz w warunkach terenu otwartego ze zdarzeniem o charakterze kryminalno-terrorystycznym.
Nasze wstępne spostrzeżenia wyraźnie wskazują, że wybór urządzeń, mogących wspomagać zwłaszcza techników i ekspertów kryminalistyki podczas wykonywania przez nich czynności techniczno - kryminalistycznych na miejscach zdarzeń, powinien być uzależniony od charakteru jakościowego i ilościowego zdarzeń, z którymi do czynienia mają w praktyce policjanci.
System eSURV dedykowany jest do szybkiego i bardzo dokładnego pomiaru miejsca zdarzenia poprzez automatyczną rejestrację położenia przestrzennego śladów oraz szczegółów terenowych. Ważnym elementem proponowanego rozwiązania jest fakt, że moduł pomiarowy jest w pełni kompatybilny ze specjalistycznymi aplikacjami PLAN i V-SIM, umożliwiając tworzenie planów sytuacyjnych oraz rekonstrukcji 3D, które stosowane są już przez funkcjonariuszy w wielu jednostkach Policji naszego kraju.
Rozwiązanie TPI, oparte na skanerze Faro Focus3D umożliwia szybkie tworzenie precyzyjnych i szczegółowych odwzorowań nawet najbardziej skomplikowanych i obszernych miejsc zdarzeń w postaci chmur punktów. Wbudowany weń aparat cyfrowy zapewnia pełną dokumentację obrazową o dużej dokładności i późniejszych możliwościach badawczych, ważnych zwłaszcza z punktu widzenia rekonstrukcji i badania elementów zdarzenia kryminalnego.
Wykładowcy Zakładu Kryminalnego z pewnością jeszcze niejednokrotnie będą analizować i prezentować wyniki wymienionych testowych działań na miejscach symulowanych zdarzeń, co niewątpliwie może w przyszłości zaowocować bardziej zaawansowanymi i nowocześniejszymi oględzinami praktycznymi.
autor: Leszek Koźmiński
(28.03.13)