Pomagając ofiarom - ścigając sprawców
Zakończyliśmy, organizowane po raz pierwszy i wspólnie z Biurem Kryminalnym KGP, warsztaty szkoleniowe dot. zwalczania przestępstw ...
Zakończyliśmy, organizowane po raz pierwszy i wspólnie z Biurem Kryminalnym KGP, warsztaty szkoleniowe dot. zwalczania przestępstw przeciwko wolności seksualnej i obyczajności, w których uczestniczyli policjanci służby kryminalnej z komend powiatowych i miejskich wszystkich garnizonów Policji.
Celem warsztatów było doskonalenie i poszerzenie wiedzy oraz umiejętności śledczych w prowadzonych postępowaniach przygotowawczych, w tym eliminacja błędów procesowych i merytorycznych popełnianych podczas przyjmowania zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa od osoby zgwałconej, eliminacja błędów technicznych i procesowych popełnianych podczas oględzin miejsc tego typu zdarzeń. Podczas zajęć wskazywano również na konieczność prawidłowego i szerszego wykorzystania śladów kryminalistycznych ujawnionych na dowodach rzeczowych z miejsc zdarzeń, korzystania ze współpracy śledczych z profilerem policyjnym w zakresie wykorzystania śladów psychologicznych występujących na miejscach tego typu przestępstw, stosowania procedur postępowania z ofiarą przemocy seksualnej. Uczestnikom szkolenia zaprezentowano także pakiet kryminalistyczny do zabezpieczania śladów przestępstw na tle seksualnym.
Wykłady, dyskusje i zajęcia praktyczne prowadzili wykładowcy Zakładu Kryminalnego: podinsp. Leszek Koźmiński, nadkom. Wojciech Miś i podkom. Leszek Szplit, z Zakładu Prawa - kom. Ewa Mańka oraz zaproszeni goście: podinsp. Adam Pęśko - naczelnik Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Biura Kryminalnego KGP, nadkom. Robert Sierzputowski i podkom. Joanna Gregorczyk - eksperci Wydziału Dochodzeniowo - Śledczego Biura Kryminalnego KGP, podinsp. Urszula Cur - ekspert Zespołu Psychologów Biura Kadr i Szkoleń KGP, nadkom. Anna Rzeczyc i nadkom. Beata Speichert-Zalewska - eksperci Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gdańsku.
autor: Marzena Brzozowska
(27.11.12)