Turniejowa retrospekcja
1 czerwca, w sali widowiskowej Pilskiego Domu Kultury, poznaliśmy laureata IV Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi.
1 czerwca, w sali widowiskowej Pilskiego Domu Kultury, poznaliśmy laureata IV Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi. Przypomnijmy więc tylko, że przez najbliższy rok tytuł ?Klasy Policyjnej Roku 2012? będzie w posiadaniu Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Komisji Edukacji Narodowej nr 2 w Pile.
Powyższa informacja jest oczywiście stwierdzeniem faktów, ale nic nie mówi o dramaturgii, która towarzyszyła rywalizacji osiemdziesięciorga uczestników (w tym 26 dziewcząt) podzielonych na dwadzieścia czteroosobowych drużyn reprezentujących swoje szkoły. Przyjrzyjmy się tym razem poszczególnym konkurencjom i ich uczestnikom.
Tuż po uroczystości otwarcia, uczestnicy podążyli do sali gimnastycznej, w której rozpoczęli udział w pierwszej turniejowej konkurencji, czyli teście sprawności fizycznej. Polegał on na pokonaniu, w jak najkrótszym czasie, policyjnego toru przeszkód.
W tej konkurencji współgospodarze Turnieju, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, podobnie jak przed rokiem, nie okazali się gościnni. Tym razem zajęcie pierwszego miejsca, które zajęli ex aequo z reprezentacją Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku, nie przyszło już tak łatwo. Różnice punktowe w ścisłej czołówce tej konkurencji były niewielkie, a umiejętności wielu zawodników startujących w tym roku zasługiwały na wielkie brawa.
Zwycięzca indywidualny, jednocześnie złoty medalista w tej konkurencji, Mateusz Szrama, reprezentujący Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach (szkoła zajęła trzecie miejsce w teście sprawności fizycznej), pokonał tor przeszkód w czasie 0.59,37! Zdobywcy drugiego - Patryk Twardysko (1.01,47) i trzeciego - Marcin Łączkowski (1.03,75) miejsca również uzyskali wyniki, które należą do rzadkości podczas odbywających się regularnie doborów do Policji. Warto jeszcze dodać, że wymienieni srebrny i brązowy medaliści reprezentowali ZSP nr 2 w Pile.
Wśród biorących udział w tej konkurencji dziewcząt, najszybciej tor przeszkód pokonała Monika Cmoczek (1.15,59) - reprezentantka ZSEiO w Katowicach.
Tuż po obiedzie, każda z drużyn podzieliła się na dwuosobowe zespoły. Było to konieczne, ponieważ w tym samym czasie zaplanowano do rozegrania dwie konkurencje: test umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz test umiejętności strzeleckich.
Pierwsza z konkurencji polegała na zastosowaniu umiejętności ratowania życia człowieka w sytuacjach symulowanych. W zależności od charakteru zdarzenia (wylosowanego), ocenie podlegały m.in. takie umiejętności jak: opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, unieruchamianie urazów kostno-stawowych, czynności ratownicze przy urazie kręgosłupa, czynności ratownicze w sytuacji utonięć. W każdym zestawie obowiązkowo znalazło się zadanie z zakresu czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
W tej konkurencji mogliśmy ponownie obserwować zaciętą rywalizację, w wyniku której reprezentacje dwóch szkół (ZSP nr 2 w Pile oraz Zespół Szkół Handlowych im. Bohaterów Poznańskiego Czerwca ?56 w Poznaniu) zgromadziły taką sama liczbę punktów (80). Pretendentów do miejsca pierwszego było zatem dwóch, natomiast do miejsca trzeciego - aż trzech (XV Liceum Ogólnokształcące im. rtm. Witolda Pileckiego w Katowicach, ZSEiO w Katowicach oraz ZSP nr 4 w Malborku). Nie pozostawało zatem nic innego, jak postąpić w myśl regulaminu i przeprowadzić dogrywkę. W rywalizacji o pierwsze miejsce reprezentacja ZSP nr 2 w Pile dwoma punktami wyprzedziła reprezentację ZSH w Poznaniu, natomiast miejsce trzecie ostatecznie zdobyła reprezentacja XV LO w Katowicach.
Ostatnią konkurencją przewidzianą do rozegrania w pierwszym dniu Turnieju był test umiejętności strzeleckich. To konkurencja, która rok temu została wprowadzona do turniejowej rywalizacji. Tym razem została ona rozegrana na strzelnicy Szkoły Policji, na której regularnie szkolą się policjanci.
Zadaniem każdego z dwóch członków drużyny było oddanie 5 strzałów z karabinka pneumatycznego do zapadki typu biathlonowego z odległości 10 m, z postawy stojącej w czasie 5 minut. Za trafienie każdego z 5 krążków o średnicy 4 cm przyznawano 8 pkt.
Najlepiej z tą konkurencją poradziła sobie drużyna reprezentująca Zespół Szkół w Lubaniu. W dziesięciu oddanych strzałach jej członkowie uzyskali 74 punkty, a wiec tylko 6 punktów mniej niż to było możliwe. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja ZSP nr 2 w Pile, zdobywając tylko jeden punkt mniej od zwycięzcy. 73 punkty wystrzelali także w sumie reprezentanci Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim, jednak w wyniku zgromadzenia mniejszej liczby ?dziesiątek?, to im właśnie przypadło miejsce trzecie w tej konkurencji. Co prawda, żadna spośród czterdzieściorga osób strzelających w tym dniu, nie trafiła pięć razy w sam środek tarczy, jednak cztery osoby były tego bardzo bliskie. Mateusz Brazewicz (ZSP w Lubaniu), Tomasz Kupski (ZS w Jabłonowie Pomorskim), Marcin Tokarski (ZS we Wroniu) oraz Dawid Deska (ZSH w Poznaniu) na 40 punktów możliwych, zdobyli dla swoich drużyn ich aż 39.
Po pierwszym dniu, tabela wyników prezentowała się prawie tak samo jak przed rokiem. Wówczas na pierwszym miejscu był ZSP nr 2 w Pile z dorobkiem 284 punktów, drugie miejsce zajmował ZSEiO w Katowicach (275 punktów), natomiast miejsce trzecie należało do Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej w Gościnie (252 punkty). W tym roku przed ostatnią konkurencją ponownie prowadziła reprezentacja pilskiej szkoły (304 punkty) z przewagą 21 punktów nad reprezentacją z Katowic. Na miejscu trzecim, ze stratą 23 punktów do prowadzących byli natomiast uczniowie z Malborka.
Do zdobycia w ostatniej konkurencji zostało aż 160 pkt. Każdy scenariusz mógł być zatem możliwy. Każda z drużyn biorących udział w Turnieju mogła sięgnąć jeszcze po upragniony tytuł. Poza rywalizacją drużynową w tej konkurencji, otwarta pozostawała jeszcze kwestia w rywalizacji indywidualnej. Następnego dnia mieliśmy się przekonać, kto, spośród uczestników, ma największą wiedzę m.in. z zakresu struktur organizacyjnych i służby w Policji, obowiązków i uprawnień policjanta, broni palnej i innych środków przymusu bezpośredniego, bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
O godzinie 7.45 wszystkie reprezentacje przystąpiły do ostatniej konkurencji Turnieju - sprawdzianu obejmującego ogólną wiedze o Policji. Każdy z uczestników siedzących w auli pilskiej Szkoły Policji, wnikliwie analizował 40 pytań, z których składał się test. Po kilkudziesięciu minutach wszystko było już znane. Drużyną, która najlepiej poradziła sobie z ostatnią konkurencją była reprezentacja Zespołu Szkół im. Oskara Langego w Białym Borze. Jej uczniowie uzyskali w sumie 95 punktów. O dwa punkty mniej uzyskali za swoje odpowiedzi, zajmując tym samym miejsce drugie, uczniowie ZSEiO w Katowicach. Miejsce trzecie, z dorobkiem 91 punktów) zajęła natomiast reprezentacja ZS w Jabłonowie Pomorskim. Medalistami w klasyfikacji indywidualnej tej konkurencji zostali: złoty medal - Daniel Pawlak (ZSEiO w Katowicach), srebrny medal - Przemysław Knut (ZS w Białym Borze), brązowy medal - Michał Witkowski (ZS w Jabłonowie Pomorskim).
Nie powtórzył się zatem scenariusz z roku poprzedniego i reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile, nie oddała już zwycięstwa Zespołowi Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących im. mjr. Henryka Sucharskiego w Katowicach. Wówczas mając 9 punktów przewagi nad drużyną z Katowic, ostatecznie uległa jej 6 punktami. W tegorocznej edycji utrzymała bezpieczną przewagę i zwyciężyła w klasyfikacji generalnej. Na miejscu trzecim uplasowała się ósma drużyna ubiegłorocznej edycji Turnieju, reprezentacja Zespołu Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Klasyfikacja generalna Turnieju
autor: Waldemar Hałuja
zdjęcia: Anna Fons, Włodzimierz Chamczyk, Marcin Wytrzyszczewski
(06.06.12)