Nowe wyzwanie
15 maja pilska Szkoła Policji połowicznie opustoszała. 319 absolwentów, po zakończonym szkoleniu, udało się do jednostek macierzystych.
15 maja pilska Szkoła Policji połowicznie opustoszała. 319 absolwentów, po zakończonym szkoleniu, udało się do jednostek macierzystych. Wiele z tych osób zapewne już wkrótce będzie miało okazję wykorzystać nabytą w trakcie szkolenia wiedzę i umiejętności podczas zabezpieczania porządku publicznego w ramach odbywających się w czerwcu Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej Euro 2012.
W związku z tym, że życie nie znosi próżni, a liczba gotowych do założenia policyjnego munduru nie zmniejsza się, dzisiejszego przedpołudnia na uroczystości inaugurującej szkolenie zawodowe podstawowe stanęło 329 kobiet i mężczyzn, którzy rozpoczęli policyjną karierę. Przedstawiciele połowy wszystkich policyjnych garnizonów w Polsce: dolnośląskiego, kujawsko-pomorskiego, lubuskiego, mazowieckiego, opolskiego, świętokrzyskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego, przez najbliższych 6 miesięcy będą kształcić się w zakresie ustalania okoliczności zdarzeń i zabezpieczania ich miejsca, zapewniania bezpieczeństwa i porządku publicznego w miejscu pełnienia służby oraz podejmowania interwencji, poszukiwania osób i rzeczy. Ponadto młodzi stażem funkcjonariusze nabędą wiadomości z zakresu ujawniania sprawców przestępstw, pełnienia służby w konwojach i pomieszczeniach dla osób zatrzymanych, podejmowania czynności wobec uczestników ruchu drogowego, wykonywania czynności w sprawach o wykroczenia, udziału w działaniach związanych z przywracaniem zbiorowo naruszonego porządku publicznego, przeciwdziałania zjawiskom kryminogennym, szkolenia strzeleckiego oraz taktyki i technik interwencji. Opanowanie wszystkich tych elementów, pozwoli im, po zdaniu egzaminu końcowego, przystąpić do wykonywania obowiązków służbowych w jednostkach terenowych Policji.
Rozpoczęcie tak dużego kursu, bo angażującego połowę nominalnych możliwości bazy kwaterunkowej Szkoły (dysponującej 632 miejscami) to znaczne wyzwanie dla wszystkich komórek organizacyjnych, nie tylko ze względu na liczbę słuchaczy, ale także ze względu na rozpoczynający się dopiero proces adaptacji do warunków służby oraz życia w zbliżonych do koszarowych realiach.
autor: Artur Godlewski
(17.04.12)