Pierwszy dzień Turnieju za nami
Od niedzielnego popołudnia gościmy w Szkole uczestników III Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi, ...
Od niedzielnego popołudnia gościmy w Szkole uczestników III Ogólnopolskiego Turnieju Szkół Ponadgimnazjalnych z Klasami Policyjnymi, którzy przez dwa dni rywalizować będą o miano ?Klasy Policyjnej Roku 2011? w czterech konkurencjach:
? teście sprawności fizycznej,
? teście umiejętności w zakresie udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej,
? teście umiejętności strzeleckich
? sprawdzianie obejmującym ogólną wiedzę o Policji.
Po zakwaterowaniu i wspólnej kolacji, odbyła się odprawa techniczna, w której uczestniczyli kierownicy drużyn i dyrektorzy szkół. Wylosowano numery, według których reprezentacje biorące udział w Turnieju będą startować. Sędziowie omówili zasady poszczególnych konkurencji.
W poniedziałek punktualnie o godz. 8.00 na placu alarmowym Szkoły rozpoczęła się uroczystość otwarcia Turnieju. Naczelnik Wydziału Organizacji Szkolenia i Dowodzenia mł. insp. Artur Godlewski złożył meldunek komendantowi Szkoły insp. Jerzemu Powieckiemu, który wraz z dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Komisji Edukacji Narodowej w Pile, panią Marią Kubicą przywitali wszystkich zebranych i dokonali oficjalnego otwarcia Turnieju. Na uroczystości obecny był również starosta pilski Mirosław Mantaj, który podziękował organizatorom za ciekawy pomysł i zaangażowanie w integrację młodzieży z klas ?policyjnych?. W uroczystości wzięli udział kierownictwo, kadra i słuchacze naszej Szkoły oraz szkół biorących udział w Turnieju, kierownicy reprezentacji, a także uczniowie pilskich klas ?policyjnych?.
Tuż po uroczystości otwarcia, uczestnicy podążyli do sali gimnastycznej, w której rozpoczęli udział w pierwszej turniejowej konkurencji, czyli teście sprawności fizycznej, polegającym na pokonaniu policyjnego toru przeszkód w jak najkrótszym czasie.
W tej konkurencji współgospodarze Turnieju, czyli Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, nie okazali się gościnni. Nie dość tego, że drużynowo reprezentacja tej szkoły zajęła pierwsze miejsce (uzyskując 156 pkt), to dodatkowo jej członkowie zdobyli indywidualnie wszystkie miejsca na podium. Najlepszym zawodnikiem tej konkurencji okazał się Patryk TWARDYSKO, który pokonał tor w doskonałym czasie (rzadko kandydaci do Policji uzyskują podobny) 1.02,2. Miejsce drugie zajął Mateusz PAZDAJ (1.03,0), natomiast trzeci stopień podium wywalczył Marcin ŁĄCZKOWSKI (1.04,0). Analizując czasy tylko tych trzech osób, można wyobrazić sobie, jak zacięta była rywalizacja podczas tej konkurencji. Reprezentacja współgospodarzy Turnieju nie zawiodła również pod względem klasyfikacji dziewcząt, w której pierwsze miejsce z czasem 1.13,5 zajęła Joanna SICIŃSKA.
Drugie miejsce w tej konkurencji wywalczyła w nie mniej doskonałym stylu (150 pkt) drużyna reprezentująca Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku. Na najniższym stopniu podium uplasowali się natomiast, z dorobkiem 147 pkt, reprezentanci Zespołu Szkół Gospodarki Żywnościowej w Gościnie.
Podczas rozgrywania wspomnianej konkurencji dyrektorzy szkół uczestniczących w Turnieju, komendant Szkoły Policji w Pile oraz jego zastępca insp. Witold St. Majchrowicz, spotkali się w auli ZSP nr 2, gdzie podjęli dyskusję dotyczącą wymiany dobrych praktyk. Spotkania tego typu są doskonałym sposobem na budowanie platformy współpracy pomiędzy szkołami, w których prowadzone są klasy o profilu policyjnym oraz Policją. Można podczas nich formułować konkretne, a co najważniejsze wspólne wnioski, które pozwalają w przyszłości jeszcze lepiej kształtować ścieżkę edukacyjną młodych ludzi.
Tuż po obiedzie, każda z drużyn podzieliła się na dwuosobowe zespoły. Było to konieczne, ponieważ w tym samym czasie zaplanowano do rozegrania dwie konkurencje: test umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz test umiejętności strzeleckich.
Pierwsza z konkurencji polega na zastosowaniu umiejętności ratowania życia człowieka w sytuacjach symulowanych. W zależności od charakteru zdarzenia (wylosowanego), ocenie podlegały m.in. takie umiejętności jak: opatrywanie ran, tamowanie krwotoków, unieruchamianie urazów kostno-stawowych, czynności ratownicze przy urazie kręgosłupa, czynności ratownicze w sytuacji utonięć. W każdym zestawie obowiązkowo znalazło się zadanie z zakresu czynności resuscytacji krążeniowo-oddechowej.
W tej konkurencji współgospodarze znów okazali się bezkonkurencyjni, wygrywając ją z dorobkiem 72 pkt. Drugie miejsce, ze stratą 8 pkt do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile, zajął Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Katowicach. Trzecie miejsce ex aequo z wynikiem 61 pkt zajęły dwie szkoły: Liceum Ogólnokształcące nr VI w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku.
Ostatnią konkurencją przewidzianą do rozegrania w pierwszym dniu Turnieju był test umiejętności strzeleckich. To nowa konkurencja i w związku z tym, każda ze startujących drużyn zapewne zastanawiała się, jak sobie z nią poradzi. Warto również wspomnieć, że konkurencja ta była rozgrywana w sali gimnastycznej ZSP nr 2 w Pile.
Zadaniem każdego z dwóch członków drużyny było oddanie 5 strzałów z karabinka pneumatycznego do zapadki typu biathlonowego z odległości 10 m, z postawy stojącej. Za trafienie każdego z 5 krążków o średnicy 4 cm przyznawano 8 pkt.
Najlepiej z tą konkurencją poradziła sobie drużyna reprezentująca Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Katowicach ? w 10 oddanych strzałach jej członkowie uzyskali 72 pkt. Na drugim miejscu uplasowały się ex aequo aż trzy drużyny, z których każda ?wystrzelała? 64 pkt. Są to: XVIII Liceum Ogólnokształcące w Łodzi, Liceum Ogólnokształcące nr VI w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6 w Chełmie oraz Zespół Szkół w Jabłonowie Pomorskim.
Po pierwszym dniu Turnieju i przeprowadzeniu trzech spośród czterech konkurencji, pierwsza piątka przedstawia się następująco:
1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Pile ? 284 pkt
2. Zespół Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Katowicach ? 275 pkt
3. Zespół Szkół Gospodarki Żywnościowej w Gościnie ? 252 pkt
4. Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gromniku ? 238 pkt
5. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Malborku ? 232 pkt
Przed uczestnikami Turnieju jeszcze jedna konkurencja ? test wiedzy o Policji. Do zdobycia zostało aż 160 pkt. Z uwagi na to, że piętnasta w klasyfikacji drużyna zgromadziła do tej pory 167 pkt, natomiast większość ma ich ponad 200, dlatego droga do tytułu ?Klasy Policyjnej Roku 2011? pozostaje otwarta dla wszystkich biorących w Turnieju szkół.
autor: Waldemar Hałuja
(31.05.11)