"Wybuchowy" wykład
Materiał wybuchowy to pojedynczy związek chemiczny lub mieszanina kilku związków chemicznych, która jest zdolna, w odpowiednich warunkach, do ...
Materiał wybuchowy to pojedynczy związek chemiczny lub mieszanina kilku związków chemicznych, która jest zdolna, w odpowiednich warunkach, do gwałtownej reakcji chemicznej z charakterystycznym wydzielaniem ciepła na zewnątrz. Takie teoretyczne pojęcia wraz z bogatą prezentacją realizowanych czynności zaprezentowali na spotkaniu zorganizowanym przez szkolne Koło Kryminalistyczne funkcjonariusze z Samodzielnego Pododdziału Antyterrorystycznego KWP w Poznaniu oraz ekspert z zakresu badań fizykochemicznych z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Poznaniu, podinsp. Radosław Jądrzak.
Nasi goście, przy dużym zainteresowaniu słuchaczy, omówili rodzaje materiałów wybuchowych i ich działanie, przedstawiając ciekawy materiał poglądowy. Przedstawili podstawowe zasady badania miejsca wybuchu i prowadzenia śledztwa w tym zakresie. Omówili najciekawsze przypadki ze swojej praktyki zawodowej, zwracając uwagę na zasady bezpieczeństwa i bogactwo tematów związanych z działalnością przestępczą "zawodowców" i "amatorów? pirotechniki.
Wizyty naszych gości już na stałe wpisały się w kalendarz wspólnej działalności dydaktyczno-praktycznej, w ramach której razem uczymy przeprowadzać oględziny miejsc powybuchowych. Obecni na spotkaniu słuchacze mieli także wiele pytań, np. o ścieżkę kariery zawodowej - jak zostać pirotechnikiem czy antyterrorystą.
Spotkanie odbyło się w ramach cyklu KNOW HOW. Są to organizowane w Szkole spotkania z ekspertami z wielu dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem.
autor: Leszek Koźmiński/Anna Fons
(14.04.11)