"Pędzlowali"
Duża część ekspertyz wykonywanych przez policyjne laboratoria dotyczy badania linii papilarnych. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie tego rodzaju ...
Duża część ekspertyz wykonywanych przez policyjne laboratoria dotyczy badania linii papilarnych. Nic w tym dziwnego, bo to właśnie tego rodzaju ślady są najczęściej pozostawiane na miejscu zdarzenia. Poza tym daktyloskopia jest nauką bardzo ciekawą i trzeba ją dobrze poznać, aby nie dać się złapać na jakiś "haczyk". Wiedzą o tym słuchacze kursu podstawowego z kompanii I, którzy uczestniczyli w zajęciach poświęconych ujawnianiu i zabezpieczaniu śladów daktyloskopijnych. Spotkanie poprowadziła podinsp. Maria Kaczmarek - starszy wykładowca Zakładu Kryminalnego Szkoły.
Słuchacze mieli okazję w praktyce przekonać się, na czym polega praca techników kryminalistyki. Przy użyciu rozmaitych pędzli (magnetycznego, z puchu marabuta, włosia bobrowego), dokonywali ujawniania i zabezpieczania śladów na różnych powierzchniach. Dowiedzieli się także jak prawidłowo wypełnić metryczkę śladową czy też jak wykonać daktyloskopię drugiej osobie. Słuchacze obejrzeli również zabezpieczone ślady odbitek linii papilarnych z ... 1977 roku.
Spotkanie zostało zorganizowane z inicjatywy Zakładu Kryminalnego Szkoły i odbyło się w ramach cyklu KNOW HOW. Są to wykłady i prezentacje ekspertów z wielu dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i doświadczeniem.
autor: Anna Fons
(23.03.11)