Postępowanie dyscyplinarne w Policji
Do rąk czytelników trafiła właśnie nowa pozycja literatury zawodowej pt. Odpowiedzialność dyscyplinarna w Policji, pod red. Piotra Jóźwiaka i ...
Do rąk czytelników trafiła właśnie nowa pozycja literatury zawodowej pt. Odpowiedzialność dyscyplinarna w Policji, pod red. Piotra Jóźwiaka i Witolda St. Majchrowicza. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to pierwsza publikacja z serii Biblioteczka Kwartalnika Prawno-Kryminalistycznego. Pozycja ta stanowi podsumowanie odbytego w dniu 5 października 2010 roku w Szkole Policji w Pile seminarium Postępowanie dyscyplinarne w Policji, którego współorganizatorami, poza Szkołą, były Wyższa Szkoła Biznesu w Pile oraz Biuro Kadr i Szkolenia Komendy Głównej Policji.
W seminarium udział wzięli, oprócz organizatorów, policjanci zajmujący się problematyką postępowań dyscyplinarnych w Komendzie Głównej Policji, komendach wojewódzkich i powiatowych, przedstawiciele środowisk naukowych, m.in. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Warszawskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Staszica w Pile; przedstawiciele Straży Granicznej oraz prokuratury.
Wydana publikacja zawiera przygotowane przez uczestników i wygłoszone wystąpienia. Celem opracowania jest zapoznanie szerszej grupy czytelników z omawianymi treściami, zaprezentowanie wyników spotkania oraz zaproszenie do dalszej dyskusji nad tymi istotnymi zagadnieniami. Przedmiotowa publikacja jest także próbą odpowiedzi na podnoszone w środowisku naukowym apele o pilne podjęcie problematyki związanej z odpowiedzialnością dyscyplinarną. Znaczenie niniejszej publikacji, jak i samego seminarium, wzmacnia fakt, że w skład komitetu naukowego weszli wybitni znawcy problematyki odpowiedzialności dyscyplinarnej, jak prof. dr hab. Andrzej J. Szwarc, organizator jednej z pierwszych w Polsce konferencji poświeconych odpowiedzialności dyscyplinarnej, dr hab. Hanna Paluszkiewicz oraz doc. dr Ireneusz Adamczak.
Istnieje możliwość nabycia ww. pozycji literatury zawodowej w bibliotece Wyższej Szkoły Biznesu w Pile.
Zawartość publikacji
- Postępowanie dyscyplinarne w służbach mundurowych. Ewolucja odpowiedzialności dyscyplinarnej wieku i jej przyszłość ? Sebastian Maj.
- Stosowanie prawa karnego materialnego i procesowego w postępowaniu dyscyplinarnym policjantów ? Piotr Jóźwiak.
- Zasady postępowania dyscyplinarnego policjantów ? Ireneusz Adamczak.
- Zbieg odpowiedzialności dyscyplinarnej z odpowiedzialnością karną lub za wykroczenie ? Dawid Korczyński.
- Dyskwalifikacja dowodu w postępowaniu dyscyplinarnym ? Szymon Stypuła.
- Status rzecznika dyscyplinarnego policjantów ? Arkadiusz Bajerski.
- Prawo do obrony w postępowaniu dyscyplinarnym policjantów ? Piotr Jóźwiak, Janusz Kubiak.
- Skarga do sądu administracyjnego na prawomocne orzeczenie i postanowienia dyscyplinarne w policji ? Maciej Szczepański, Karol Szadkowski.
- Odpowiedzialność dyscyplinarna policjantów za czyny będące przejawem nieprzestrzegania zasad etyki zawodowej. Problem kwalifikacji zachowania policjanta jako czynu nieetycznego ? Jacek Przygodzki.
- Zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej w niemieckiej policji na podstawie federalnej ustawy o odpowiedzialności dyscyplinarnej ? Angelika Chlebowska.
- O torturach i nieludzkim traktowaniu - uwagi na gruncie kazusu niemieckiego policjanta Wolfganga Daschnera. ? Paweł Nalewajko
autor: Waldemar Hałuja
(09.03.11)