Nic w tym dziwnego
Weź nieco soli i umiarkowaną ilość wody, nie za mało, nie za dużo. W wyważaniu proporcji niech kieruje tobą rozsądek. Umieść wszystko w dużym szklanym słoju. Zamieszaj, ?
Weź nieco soli i umiarkowaną ilość wody, nie za mało, nie za dużo. W wyważaniu proporcji niech kieruje tobą rozsądek. Umieść wszystko w dużym szklanym słoju. Zamieszaj, używając drewnianej łyżki odpowiednią liczbę razy, aby konsystencja masy przypominała najznamienitsze ciasto. Jeśli tak się stanie, natychmiast przechyl naczynie i wylej jego zawartość na? biały lodowy puch.
Powyższy opis nie jest średniowiecznym przepisem, wziętym z księgi czarnoksiężnika, ale intrygującym sposobem zabezpieczania śladów traseologicznych na śniegu. Ten i inne ciekawostki z dziedziny kryminalistyki poznali studenci Sekcji Kryminalistyki Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy przez kilka dni przebywali z wizytą w Szkole.
Oprócz zajęć tematycznych, prowadzonych przez wykładowców Szkoły, studenci chętnie uczestniczyli w pokazach z udziałem funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Pile: asp. szt. Pawła Leśniewskiego z Zespołu Techniki Kryminalistycznej Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego oraz mł. asp. Jarosława Urbana z Zespołu Przewodników Psów Wydziału Prewencji.
Specjalnie dla naszych gości policjanci, w ramach cyklu KNOW HOW, przeprowadzili zajęcia dotyczące oględzin miejsca zdarzenia po użyciu broni palnej, czynności zabezpieczania pozostałości powystrzałowych (GSR), szukania śladów za pomocą lampy UV po otwarciu tzw. ?pułapki chemicznej?, prezentacje testerów do wykrywania narkotyków, oraz zaprezentowali pracę przewodnika z psem. Studenci okazali się pasjonatami kryminalistyki i zadawali wiele interesujących pytań. Nic w tym dziwnego, mieli szansę spotkać się z prawdziwymi fachowcami i tak jak oni, pasjonatami swojej pracy.
autor: Anna Fons
(04.03.11)