Praktyka czyni mistrza
W jaki sposób pobrać ślady z rękawiczki pozostawionej na miejscu zdarzenia? Jak prawidłowo zabezpieczyć ślad kryminalistyczny? Tego wszystkiego (i wiele więcej) mogli ?
W jaki sposób pobrać ślady z rękawiczki pozostawionej na miejscu zdarzenia? Jak prawidłowo zabezpieczyć ślad kryminalistyczny? Tego wszystkiego (i wiele więcej) mogli dowiedzieć się słuchacze, którzy przybyli na spotkanie ?Daktyloskopia w teorii i praktyce?, prowadzone przez nadkom. Wojciecha Misia ? wykładowcę Zakładu Kryminalnego Szkoły.
Podczas wykładu nadkom. Miś przedstawił rys historyczny daktyloskopii, zwracając szczególną uwagę na zmiany, jakie miały miejsce w Policji w ostatnim dwudziestoleciu w tym zakresie. Słuchacze zdobyli także wiedzę dotyczącą linii papilarnych, ich odczytywania oraz sposobów identyfikacji. Następnie młodzi adepci policyjnego rzemiosła, zapoznali się z klasycznym sposobem daktyloskopowania i podjęli samodzielną próbę identyfikacji odbitek linii papilarnych. Okazało się, że nie jest to takie proste, jak na filmach i wymaga ? jak każda czynność manualna ? praktyki.
Nadkom. Miś opowiedział o praktycznych aspektach daktyloskopowania, sytuacjach, z którymi policjant może spotkać się na co dzień. Mówił także o predyspozycjach, jakie powinny charakteryzować dobrego technika kryminalistyki.
Nadkom. Wojciech Miś pełni służbę w Policji prawie 25 lat. Pracował w garnizonie bydgoskim, przez 15 lat jako technik kryminalistyki w Komendzie Powiatowej Policji w Nakle, był także wykładowcą w Szkole Policji w Słupsku, a od 2006 roku pełni tę funkcję w naszej Szkole. Brał udział w licznych kursach, szkoleniach i warsztatach organizowanych m.in. przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne. Posiada uprawnienia specjalisty wstępnego określenia przyczyn powstania pożaru, zdobyte podczas szkolenia organizowanego przez Szkołę Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. Uczestniczył także w V Ogólnopolskim Seminarium Kryminalistycznym ?Diagnostyka maskowanego zabójstwa? organizowanym przez Prokuraturę Okręgową w Zielonej Górze, gdzie wygłosił wykład pt. ?Samobójstwo kombinowane czy determinacja sprawcy przestępstwa?.
Wykład poświęcony daktyloskopii, odbył się w ramach cyklu KNOW HOW. Są to organizowane w Szkole spotkania ze specjalistami z wielu dziedzin nauki, podczas których dzielą się oni swoją wiedzą i wieloletnim doświadczeniem.
autor: Anna Fons
(11.01.11)