Ewakuacja Szkoły Policji w Pile
Ewakuacja to jeden z najbardziej istotnych elementów ochrony przeciwpożarowej. Jej organizacja i przebieg wpływa bezpośrednio na bezpieczeństwo osób przebywających w obiekcie. Dlatego pod koniec zeszłego tygodnia w Szkole Policji w Pile odbyło się próbne sprawdzenie warunków i organizacji ewakuacji, połączone z ćwiczeniami jednostek straży pożarnej.
Około godziny 11 centrala sygnalizacji pożaru, dozorująca budynek główny Szkoły, wykryła źródło ognia, uruchamiając alarm w całym budynku. Dyżurny przekazał informację do Zastępcy Komendanta Szkoły Policji w Pile, mł. insp. Michała Kominowskiego, o pożarze w jednym z magazynów, a ten zarządził ewakuację wszystkich osób z budynku – łącznie 404, w tym zwiedzającą budynek Szkoły grupę przedszkolaków.
Celem ewakuacji było:
- sprawdzenie zasad organizacji ewakuacji,
- sprawdzenie umiejętności służby dyżurnej w zakresie alarmowania, organizacji
i nadzoru nad przebiegiem ewakuacji z obiektu, - sprawdzenie czasu trwania poszczególnych etapów ewakuacji,
- sprawdzenie funkcjonowania istniejących zabezpieczeń ppoż.,
- sprawdzenie umiejętności obsługi centrali sygnalizacji pożaru prze służbę dyżurną,
- weryfikacja znajomości postępowania w czasie powstania pożaru,
- sprawdzenie sposobu alarmowania służb ratunkowych,
- zweryfikowanie umiejętności współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Pile.
Przybyła na miejsce straż pożarna (z JRG PSP w Pile oraz OSP Kaczory i Kruszewo) ugasiła pożar, ewakuując przy tym poszkodowaną osobę. W innym pomieszczeniu technicznym odnaleziono kolejną nieprzytomną osobę, a przy niej rozsypaną substancję. Konieczne było przybycie Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno-Ekologicznego.
Ćwiczenia pokazały, że Szkoła Policji w Pile przygotowana jest do sprawnej koordynacji oraz zapewnienia skutecznego i sprawnego przebiegu ewakuacji.
Przemysław Skonieczny/ Magdalena Pałys