Co się dzieje z kandydatem do Policji
Wielokrotnie opisywaliśmy szkolenie podstawowe policjantów rozpoczynających służbę. Co jednak dzieje się z kandydatem ...
Wielokrotnie opisywaliśmy szkolenie podstawowe policjantów rozpoczynających służbę. Co jednak dzieje się z kandydatem do policyjnej profesji przed rozpoczęciem szkolenia? Okres od złożenia akcesu do Policji do wcielenia do służby, przed szkoleniem zawodowym podstawowym, regulowany jest przez rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 sierpnia 2007 roku w sprawie postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do osób ubiegających się o przyjęcie do służby w Policji. W ramach tego postępowania, po złożeniu wymaganych dokumentów, następują kolejne etapy: ocena złożonych dokumentów, rozmowa wstępna, sprawdzenie prawdziwości danych o kandydacie w rejestrach i kartotekach, test wiedzy, ocena sprawności fizycznej, test psychologiczny, wywiad zorganizowany, badanie przez komisję lekarską i zatwierdzenie listy kandydatów przez przełożonego właściwego w sprawie postępowania kwalifikacyjnego.
Jednostki szkoleniowe Policji aktywnie uczestniczą w postępowaniu kwalifikacyjnym, realizując test wiedzy z zakresu funkcjonowania administracji publicznej i ocenę sprawności fizycznej kandydatów. Oba etapy odbywają się w soboty i niedziele, kiedy nie są realizowane planowe zajęcia dydaktyczne. Dla pilskiej Szkoły bieżący rok do chwili obecnej zamknął się 28 dniami doboru, w trakcie których z dwoma próbami zmierzyło się łącznie 3579 kandydatów. Do dalszych etapów, po pozytywnym zaliczeniu ?etapów szkolnych?, zakwalifikowało się 2721 osób. Większość z nich wkrótce rozpocznie szkolenie podstawowe.
(20.05.09)