Zdrowy rozsądek jest najlepszą obroną
"Zdrowy rozsądek jest najlepszą obroną" jak mawia Gil Lafantaisie. Na zaproszenie Zakładu Taktyki i Technik Interwencji do Szkoły przybyli światowej sławy mistrzowie filipińskich sztuk walki, ...
"Zdrowy rozsądek jest najlepszą obroną" jak mawia Gil Lafantaisie. Na zaproszenie Zakładu Taktyki i Technik Interwencji do Szkoły przybyli światowej sławy mistrzowie filipińskich sztuk walki, cytowany już wcześniej - Senior Master Gil Lafantaisie z Kanady oraz Senior Instructor Dariusz Cieszyński założyciel Akademii Estokada w Szczecinie.
Filipińskie sztuki walki, czyli Kali Eskrima Arnis, posiadają długą historię, bogatą tradycję oraz wiele odmian. Jedną z nich jest system walki zwany Estokada. W walce wykorzystuje się specjalne pałki oraz ostrza i miecze. Podczas pobytu w Szkole, Mistrzowie, we współpracy z sierż. Krzysztofem Plombonem, (który jest instruktorem Zakładu Taktyki i Technik Interwencji oraz Wicemistrzem świata z Los Angeles i Pełnoprawnym Instruktorem II stopnia w tej dyscyplinie), zaprezentowali specjalny pokaz swych umiejętności funkcjonariuszom i słuchaczom Szkoły.
Mistrz Gil Lafantaisie gości w Polsce już po raz drugi, odwiedził nasz kraj po raz pierwszy w 2006 roku na zaproszenie Dariusza Cieszyńskiego i sierż. Plombona, z którymi wspólnie prowadził warsztaty i prelekcje, m.in. w Szczecinie, Gdańsku, Łodzi i Krotoszynie. Były to zajęcia zarówno dla osób niewtajemniczonych w tajniki sztuki walki, jak i specjalistów, funkcjonariuszy służb mundurowych. Panowie mają, bowiem niemałe doświadczenie w tej dziedzinie, Mistrz Lafantaisie, szkoli policjantów Edmonton i Calgary (Kanada).
Podczas pobytu w Szkole, Mistrzowie zaprezentowali wielorakie techniki ataku i obrony w przypadku zagrożenia. Wszystko objaśnili na specjalnym diagramie zawierającym 9 głównych możliwości ataku i możliwości obrony. Diagram ten wzorowany jest na elementach filipińskiej flagi. Estokada jest bowiem głęboko zakorzeniona w historii i kulturze tego kraju. Mistrzowie zaprezentowali również techniki defensywne, które można wykorzystać np. podczas zatrzymania, obaleń, dźwigni, rozbrojeń, w przypadku ataku bronią czy batonem teleskopowym. Goście poprowadzili także zajęcia instruktarzowe dla instruktorów Zakładu Taktyki i Technik Interwencji oraz słuchaczy.
(15.11.07)