Wszystko co dobre?
Za nami VI edycja sympozjum poświęconego pragmatyce zwalczania prania pieniędzy w Polsce. 27 września 2007 r. obrady sfinalizowane zostały sformułowaniem i prezentacją wniosków, ...
Za nami VI edycja sympozjum poświęconego pragmatyce zwalczania prania pieniędzy w Polsce. 27 września 2007 r. obrady sfinalizowane zostały sformułowaniem i prezentacją wniosków, które jako postulaty de lege ferenda zawarte zostaną w publikacji.
Tegoroczne spotkanie było reakcją na potrzeby jednostek terenowych w zakresie podejmowania czynności dochodzeniowych i operacyjnych w związku z art. 299 kk. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Policji, prokuratury, Straży Granicznej oraz instytucji naukowych.
Wychodząc z założenia, że do skutecznego ścigania przestępczości prania pieniędzy oprócz organów ścigania konieczne jest zaangażowanie się sektora finansowego do udziału w sympozjum zaproszeni zostali przedstawiciele sektora finansowego ? Generalnego Inspektora Informacji Finansowej, Generalnego Inspektoratu Nadzoru Bankowego, Narodowego Banku Polskiego oraz innych banków.
Pomysł organizacji sympozjum narodził się w 2002 r. podczas przygotowywania założeń programowych na kurs specjalistyczny o profilu zwalczania przestępczości gospodarczej. Od tego czasu niezmiennie śledzimy zmiany w obrocie finansowym, będące wynikiem zmian w gospodarce, zarówno wynikających ze zmian prawa, jak i tych będących efektem procesów gospodarczych. Staramy się w oparciu o kontakty z jednostkami terenowymi identyfikować luki, w które wnika przestępczość. Następnie szukamy efektywnych metod wykrywania i ścigania tego procederu. Kolejny krok to dzielenie się wiedzą.
Co więc przed nami? Zapraszamy za rok!
(28.09.07)