Klasa Policyjna Roku 2017

Dobiegł końca drugi dzień IX Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych, w ramach którego czteroosobowe drużyny reprezentujące szkoły prowadzące klasy policyjne z całej Polski przystąpiły do konkurencji sprawdzającej wiedzę o Policji. Była to już ostatnia z turniejowych konkurencji. Walka o cenne dla drużyn punkty trwała do końca – nie obeszło się bez dogrywek, a nawet dogrywek do dogrywek. Różnice punktów pomiędzy czołową trójką, jak również pozostałymi 22 miejscami, okazały się być nieznaczne.

Zaszczytny tytuł „Klasy Policyjnej Roku 2017” zdobyła reprezentacja Policyjnego Liceum Ogólnokształcącego w Słupsku, zdobywając w ogólnej klasyfikacji 425 punków. Zawodnicy zostali uhonorowani pucharem ufundowanym przez, sprawującego nad Turniejem patronat honorowy, Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji pana Mariusza Błaszczaka, nagrody ufundowane przez rządowy program „Razem Bezpieczniej” oraz pamiątkowym dyplomem. Drużynę do Turnieju, w składzie Damian Wolski, Kamil Mutka, Szymon Szkil oraz Alicja Nowicka, przygotował pan Arkadiusz Herman.

 

Drugie miejsce na podium i w sumie 415 punktów wywalczyła drużyna III Liceum Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego im. Zbigniewa Herberta w Żorach w składzie: Dawid Pudlarz, Oskar Muras, Wiktoria Kupczak, Maria Sobik oraz kierownik reprezentacji pani Iwona Holona. Młodzież otrzymała puchar ufundowany przez Komendanta Głównego Policji nadinsp. dr. Jarosława Szymczyka, pamiątkowy dyplom, a także nagrody ufundowane przez rządowy program „Razem Bezpieczniej”.

 

Na trzecim miejscu uplasowała się reprezentacja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie, która uzyskała łącznie 411 punktów i zdobyła puchar Komendanta Szkoły Policji w Pile pani insp. Beaty Różniak – Krzeszewskiej, nagrody ufundowane przez rządowy program „Razem Bezpieczniej” oraz dyplom. Kierownikiem była pani Arleta Krygier – Rybczyńska, a drużyna wystartowała w składzie: Marcin Orszulak, Mateusz Kmieciak, Marcin Podemski i Zuzanna Kaczmarek.

 

Jak co roku rozdane zostały również nagrody w klasyfikacjach indywidualnych i zespołowych, których fundatorami byli: rządowy program „Razem Bezpieczniej”, Stowarzyszenie SYGNAŁ, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Pile oraz Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów przy Szkole Policji w Pile.

 

IX Ogólnopolski Turniej Klas Policyjnych został objęty honorowym patronatem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusza Błaszczaka. Powołany został również Komitet Honorowy Turnieju w składzie: Wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji - Jarosław Zieliński, Komendant Główny Policji - nadinsp. dr Jarosław Szymczyk, Starosta Pilski - Eligiusz Komarowski oraz Prezydent Miasta Piły - dr Piotr Głowski.

Tegoroczna edycja Turnieju została wpisana w rządowy program ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem Bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. 

 

Od wielu lat Szkoła Policji w Pile współpracuje z Fundacją ITAKA, w konsekwencji czego  w scenariusz Turnieju Klas Policyjnych wpisane są obchody Międzynarodowego Dnia Dziecka Zaginionego. W tegorocznej edycji Szkoła Policji w Pile oraz Fundacja ITAKA zorganizowały konkurs „Ucieczka to nie rozwiązanie. Film promujący inne niż ucieczka sposoby rozwiązywania problemów”.

Konkurs skierowany był do uczniów wszystkich szkół, które wzięły udział w eliminacjach do IX Ogólnopolskiego Turnieju Klas Policyjnych. Zadaniem uczestników konkursu było nagranie, dowolną metodą i dowolnym sprzętem, maksymalnie 60-sekundowego filmu propagującego inne niż ucieczka sposoby radzenia sobie z problemami.

Miło nam poinformować, że PIERWSZĄ NAGRODĘ w konkursie „Ucieczka to nie rozwiązanie” zdobył film pt.:

„Nie uciekaj!”, przesłany przez Jakuba Wójcika i Roksanę Walicę z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. Jana Pawła II w Gromniku.

Nagrody dodatkowe otrzymały filmy:

„Działaj - nie uciekaj” autorstwa Krystyny Stanickiej, Agnieszki Remisz i Katarzyny Kalwarczyk z Zespołu Szkół Mechanicznych im. Komisji Edukacji Narodowej w Poznaniu, XXIX Liceum Ogólnokształcące.

"Zanim uciekniesz..." autorstwa Sandry Mikołajewskiej, Maksimy Nowak, Wiktorii Sierszuły z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 imienia Eugeniusza Kwiatkowskiego w Jarocinie.

 

W uroczystym zakończeniu, które odbyło się w Regionalnym Centrum Kultury w Pile uczestniczyli wszyscy zawodnicy wraz z kierownikami i opiekunami reprezentacji, a także zaproszeni na uroczystość goście: Poseł na Sejm RP pan Grzegorz Piechowiak, Poseł na Sejm RP pan Błażej Parda, Starosta Pilski pan Eligiusz Komarowski, Sekretarz Gminy pan Roman Szarzyński, Zastępca Dyrektora Departamentu Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji pan Tomasz Deptuła, p.o. Dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji kom. Krzysztof Musielak, Naczelnik Wydziału ds. Ceremoniału Policyjnego Gabinetu Komendanta Głównego Policji nadkom. Zbigniew Bartosiak, p.o. Komendant Powiatowy Policji w Pile mł. insp. Sebastian Cichocki, Naczelnik Wydziału Operacyjno Szkoleniowego i BHP Powiatowej Straży Pożarnej w Pile kpt. Paweł Kamiński, asystentka posła na Sejm RP Marii Małgorzaty Janyski pani Renata Wujec, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Pile pan Zbigniew Przeworek, Przedstawiciel Stowarzyszenia SYGNAŁ pan Dariusz Poniatowski, Prezes Zarządu Fundacji ITAKA pani Alicja Tomaszewska, Przewodniczący Szkolnego Zarządu NSZZ Policjantów mł. asp. Przemysław Zublewicz, autor wystawy „Na nieludzkiej Ziemi” pan Aleksander Załęski, którą obejrzeli uczestnicy Turnieju po dzisiejszej ostatniej konkurencji.

 

Tym, którzy uplasowali się na podium serdecznie gratulujemy, a pozostałym drużynom dziękujemy za rywalizację i przypominamy, że będąc w gronie 25 klas policyjnych z całej Polski, wszyscy znaleźliście się w gronie najlepszych.

 

 

Paulina Politowska

Powrót na górę strony