Rejestracja w KSIP osoby zaginionej

W dniu 09.04.2024r w budynku Szkoły Policji w Pile odbyły się zajęcia fakultatywne dla słuchaczy nt. Rejestracja w KSIP osoby zaginionej, prowadzone przez asp. Mateusza Malinowskiego oraz mł. asp. Dawida Zawadę - nauczycieli Zakładu Kryminalnego.

Podczas zajęć, przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego, zgodnie z obowiązującymi przepisami w sprawie Krajowego Systemu Informacyjnego Policji, na podstawie przygotowanych przez prowadzących założeń, uczestnicy mogli samodzielnie dokonać rejestracji osoby zaginionej.

Szczególną uwagę zwrócono na informacje, jakie powinna zawierać prawidłowa rejestracja z uwzględnieniem szczegółowych danych osoby zaginionej, okoliczności zaginięcia, najbardziej aktualnego zdjęcia, rysopisu oraz opisu znaków szczególnych, informacji o uzyskanych (pobranych) odciskach linii papilarnych i uzyskanym materiale genetycznym, informacji o stanie zdrowia, opisie ubioru oraz opisie przedmiotów posiadanych przez osobę zaginioną bezpośrednio przed zaginięciem.

Ponadto duży nacisk położono na obowiązujący czas rejestracji osoby oraz na wskazanie poziomu poszukiwania osoby zaginionej według poziomów określonych przepisami Komendanta Głównego Policji w sprawie prowadzenia przez Policję poszukiwania osoby zaginionej oraz postępowania w przypadku ujawnienia osoby o nieustalonej tożsamości lub znalezienia nieznanych zwłok lub szczątków ludzkich.

Dodać należy, że w Szkole Policji w Pile, tylko w tym roku, odbyły się już dwie edycje kursu specjalistycznego z zakresu wykonywania wybranych czynności w obszarze poszukiwań osób zaginionych i przewidziano przeprowadzenie kolejnych ośmiu edycji.

 

MM/MP

Powrót na górę strony